Czy Fundacja Wolności chroni kompetencje nadzorcze Wojewody? Chcemy być uczestnikiem postepowania ws Górek Czechowskich
- 26 lipca 2021
- Aktualności
W ub. tygodniu otrzymaliśmy postanowienie WSA w Lublinie dot. odmówienia dopuszczenia Fundacji Wolności do udziału w charakterze uczestnika postępowania w sprawie skargi Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miasta Lublin w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Po zapoznaniu się z uzasadnieniem podjęliśmy decyzję o złożeniu zażalenia. Sąd wskazał na dwa argumenty za niedopuszczeniem nas do udziału w postępowaniu:
1) przedmiotowa sprawa nie była poprzedzona postępowaniem administracyjnym a krąg stron postępowania jest wyznaczony treścią ustaw samorządowych,
2) celem Fundacji Wolności nie jest „ochrona kompetencji nadzorczych wojewody nad samorządem terytorialnym”.
Naszym zdaniem oba argumenty są niesłuszne.
Po pierwsze, sąd powołuje się na art. 33 par. 2 ustawy postępowanie przed sądami administracyjnymi, który brzmi: „Udział w charakterze uczestnika może zgłosić również osoba, która nie brała udziału w postępowaniu administracyjnym, jeżeli wynik tego postępowania dotyczy jej interesu prawnego, a także organizacja społeczna, o której mowa w art. 25 pojęcie i zakres zdolności sądowej § 4, w sprawach innych osób, jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności.”
Naszym zdaniem, wymóg postępowania administracyjnego odnosi się do pierwszej części zdania (osób). W drugiej części, mówiącej o organizacjach społecznych, nie zawarto takiego wymogu. Naczelny Sąd Administracyjny zdaje się podzielać nasze zdanie, co potwierdza orzeczenie NSA sygn. I OSK 2800/17: „Powyższy przepis nie ogranicza możliwości udziału organizacji społecznych w postępowaniach sądowoadministracyjnych tylko do tych, w których przedmiotem skargi są akty wydane w postępowaniu administracyjnym (na podobieństwo art. 33 § 1 P.p.s.a.). Za wykładnią pozwalającą przyznać możliwość dopuszczenia udziału organizacji społecznych w charakterze uczestnika w każdym postępowaniu sądowoadministracyjnym, niezależnie od jego przedmiotu, przemawia nie tylko wykładnia literalna, ale ponadto wykładnia funkcjonalna i prokonstytucyjna.”
Po drugie, celami statutowymi Fundacji Wolności są m. in. „kontrola obywatelska instytucji publicznych” oraz „zwiększanie przejrzystości i jawności w życiu publicznym”. To powinno wystarczyć, aby uznać zbieżność naszych celów statutowych z przedmiotem sprawy. Sprawa zresztą nie dotyczy „ochrony kompetencji nadzorczych wojewody” tylko uchwały rady miasta ws studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Na marginesie zauważamy, że nie ma chyba w Polsce organizacji pozarządowej, której celem jest ochrona kompetencji organów administracji rządowej.
W związku z powyższym złożyliśmy zażalenie na postanowienie sądu, odmawiające dopuszczenia nas do udziału w charakterze strony postępowania.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.