Rada Miasta na facebooku – zrobimy to za 10 tys. zł. taniej

No Comments

Dziennik Wschodni napisał o umowie na prowadzenie profilu Rady Miasta na facebooku (link do artykułu). Zapłacimy za to w tym roku 9960 zł z naszych pieniędzy (zobacz treść umowy). Wychodzi 830 zł miesięcznie. Kilka tygodni temu zapytaliśmy w urzędzie miasta, czym kierowano się przedłużając wcześniejszą umowę na prowadzenie profilu oraz do jakich osób/instytucji zwrócono się z zapytaniem ofertowym.

Sekretarz Miasta wytłumaczył nam, że „zawierając kolejną umowę na prowadzenie profilu Rady Miasta Lublin na portalu Facebook z Panem Maciejem Bryłą, Urząd Miasta Lublin kierował się doświadczeniem wynikającym z dotychczasowej współpracy i jej pozytywną oceną. Wykonawca umowy w pełni zrealizował zapisy umowy w 2015 roku. W związku z powyższym Urząd Miasta nie zwracał się do innych osób lub instytucji w tej sprawie. Podkreślić należy, że z uwagi na wartość przedmiotu umowy, obowiązek taki nie wynika ani z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, ani regulacji wewnętrznych obowiązujących w Urzędzie Miasta Lublin.”

Byliśmy ciekawi, czy pracownicy Biura Rady Miasta nie mogliby obsługiwać profilu. Dowiedzieliśmy się, że mają taką możliwość: „Odnosząc się do kolejnego pytania wyjaśniam, że pracownicy Biura Rady Miasta Lublin, na takich samych zasadach jak pracownicy pozostałych komórek organizacyjnych Urzędu, posiadają dostęp do portalu Facebook.

Ale nie mogą tego robić, bo wg Sekretarza Miasta: „Wprowadzając profil Rady Miasta Lublin na portalu Facebook, po analizie możliwych rozwiązań w tym zakresie, zdecydowano o zleceniu jego prowadzenia podmiotowi zewnętrznemu. Decyzja ta wynikała z konieczności zapewnienia płynnej i efektywnej komunikacji z odbiorcami, przy uwzględnieniu charakteru narzędzia – konieczności jego obsługi 24h na dobę, 7 dni w tygodniu oraz ograniczeń wynikających z godzin pracy Urzędu. Istotna była także kwestia znajomości narzędzia, pełnego wykorzystania jego funkcjonalności i konieczności doszkalania się w tym zakresie.

Wobec tego prowadzenie profilu powierzono w ramach umowy zlecenie… urzędnikowi, pracownikowi jednostki organizacyjnej urzędu (ZNK). Przejrzeliśmy raporty przygotowane przez zleceniobiorcę oraz sam profil. Przez rok czasu pojawiło się na nim 7 komentarzy oraz przesłano 7 wiadomości prywatnych. Wszystkie wpisy zamieszczone w tym roku to linki do stron urzędu, głównie do BIPu. Zobacz raporty z wykonania umowy na prowadzenie profilu.

Zdecydowaliśmy się złożyć ofertę na prowadzenie profilu Rady Miasta na portalu facebook. Poza tym wszystkim co wykonuje obecny zleceniobiorca (zamieszczanie odnośników do BIPu, odpowiedzi na prywatne wiadomości, itp.) oferujemy również zamieszczanie zdjęć oraz relacji wideo z sesji Rady Miasta. W związku z tym, że i tak interesujemy się działalnością Rady Miasta (prowadzimy serwis lublin.mamprawowiedziec.pl) oraz, że jesteśmy lokalną organizacją strażniczą, oferujemy nasze usługi za zupełnie za darmo. Budżet miasta zaoszczędzi na tym 830 zł każdego miesiąca.

Zaoszczędzone pieniądze proponujemy zainwestować w sprzęt, dzięki któremu urząd mógłby nagrywać i transmitować w internecie przebieg komisji Rady Miasta (w BIPie są jedynie krótkie informacje, z których nie da się wyczytać ich przebiegu).

Prezes zarządu Fundacji Wolności. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2009). Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin w latach 2014-2016.

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy