Rady Dzielnic – Jak to się robi w Krakowie?
- 9 października 2016
- Aktualności, Rady Dzielnic
Zapraszamy do obejrzenia przebiegu kawiarenki obywatelskiej. W dyskusji głos zabrali:
Szczęsny Filipiak – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec w Krakowie
Anna Cioch – Fundacja Stańczyka z Krakowa
Marcin Nowak – radny Rady Miasta Lublin
Paweł Prokop – doradca Prezydenta Miasta Lublin ds. Partycypacji
Podsumowanie spotkania
W odróżnieniu od Lublina, w Krakowie Przewodniczący Zarządu Dzielnicy jednocześnie prowadzi posiedzenia Rady (w Lublinie ta funkcja jest rozdzielona na dwie osoby).
Krakowskie rady dzielnic otrzymują pieniądze na działalność, dzielone wg liczby mieszkańców dzielnicy i powierzchni terenów miejskich. Inaczej niż u nas, tamte rady swoje pieniądze dzielą z rocznym wyprzedzeniem – projektują wydatki, które następnie trafiają do projektu budżetu na kolejny rok.
Rady Dzielnic są zobligowane do wydatkowania swojego budżetu na:
- Zadania inwestycyjne, remonty (min. 70% całości).
- Dzielnicowy program wspierania osób niepełnosprawnych (min. 5%).
- Lokalne wydarzenia oświatowe, kulturalne, sportowe i rekreacyjne. bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i profilaktyka zdrowotna, współpraca z organizacjami.
- Komunikacja z mieszkańcami dzielnicy (utrzymanie strony, wydanie gazetki dzielnicowej, gadżety reklamowe – długopisy, mapy dzielnic, pendrive’y) – max. 2%.
W Krakowie Rady Dzielnic współpracują z organizacjami pozarządowymi, poprzez ogłaszane konkursy ofert na realizacje zadań publicznych.
Ponadto rady opiniują plany zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Urząd Miasta respektuje opinie rad dzielnic w zakresie dzierżawy i sprzedaży gruntów. Członkowie rady zasiadają w komisjach konkursowych w szkołach publicznych, w odbiorach robót realizowanych przez miasto.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.