Audyt – Poradnik Lubelskiego Seniora
Poradnik Lubelskiego Seniora
Opracował
zespół Grupy Seniorów w składzie:
Lucyna Grabowska
Hanna Nowakowska
Zenona Mrozek
Maria Kazanowska
Stanisława Wiśniewska
(pod opieką redakcyjną Krzysztofa Kowalika)
w ramach
projektu
Lublin, wrzesień 2020 r.
Wstęp
„Poradnik Lubelskiego Seniora” to wydawnictwo, które ma stanowić „pierwszą pomoc informacyjną” dla lubelskich seniorów. Mają się w nim znaleźć praktyczne informacje dot. codziennego życia: jak ciekawie i twórczo spędzać w Lublinie czas wolny, czy gdzie szukać pomocy instytucjonalnej w trudnych życiowych sytuacjach. We wstępie do poradnika znalazła się wypowiedź p. Moniki Lipińskiej – Zastępcy Prezydenta ds. Społecznych: „będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi, pomysły oraz sugestie co jego zawartości”. Zespół audytowy wziął sobie te słowa do serca. Celem audytu było zapoznanie się z wydawnictwem, sposobem jego dystrybucji i przedstawienie swoich spostrzeżeń
Ustalenia audytu
Gdy poprosiliśmy o udostępnienie Poradnika Lubelskiego Seniora otrzymaliśmy go w urzędzie. W bieżącym roku, z powodu koronawirusa utrudniona była dystrybucja tego wydawnictwa na wydarzeniach zewnętrznych. Poradnik dostępny jest też w formie elektronicznej na stronie www urzędu, w zakładce seniorzy1.
Poradnik ma format A5 i składa się z 48 stron. Poradnik posiada usztywnione okładki. Pierwszą zauważalną rzeczą jest zastosowanie większej czcionki. Praktycznie cała treść poradnika wydrukowana jest czarną czcionka, na białym tle, co gwarantuje dużą czytelność (duży kontrast). Poradnik składa się w większości z tekstu. Papier i druk zastosowane w poradniku odbijają światło w taki sposób, że może to utrudniać czytanie.
Poradnik składa się z następujących części:
1. Informacja, Programy, Pomoc (3 strony)
2. Kalendarium imprez senioralnych (4 strony)
3. Kultura (6 stron)
4. Sport i aktywność fizyczna (2 strony)
5. Edukacja i rozwój osobisty (6 strony)
6. Organizacje pozarządowe (7 stron)
7. Wsparcie socjalne (11 stron)
8. Bezpieczeństwo (3 strony)
9. Pozostałe (6 stron)
W informacji odnośnie Rady Seniorów i Pełnomocnika ds. Seniorów zabrakło informacji o kontakcie do tych podmiotów. Podano wyłącznie kontakt telefoniczny do Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych. Z doświadczenia innego zespołu audytowego wynika, że Rada Seniorów nie jest otwarta na taki kontakt z seniorami. W zakresie zaś pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublin ds. Seniorów odnosimy wrażenie, że pełnomocnik całkowicie nie jest otwarty na spotkania z seniorami (uczestnicy wszystkich zespołów audytowych wyrażali chęć spotkania z pełnomocnikiem, nie znalazł on jednak czasu i nie widział możliwości spotkania zdalnego).
W zakresie bibliotek, domów kultury, orlików, klubów seniora niestety w poradniku nie znalazły się mapki, które mogłyby pomóc ustalić najbliższą lub najwygodniejszą lokalizację, choćby w przybliżeniu.
Na stronie 18 podano błędny adres internetowy Klubu Osiedlowego Miniatura. Zdaniem zespołu audytowego przed oddaniem do druku treść publikacji powinna być dokładnie sprawdzona, szczególnie pod kątem poprawności adresów mailowych.
Na stronie 20 podano błędny link: www.lublin.eu/sport/orliki/informacje-ogolne. Prawidłowy link to https://lublin.eu/sport/orliki/seniorzy-na-orlikach/. Oba link są jednak długie i powinny być zamienione na krótsze linki, które łatwiej przepisać a zarazem trudniej popełnić błąd. Jednocześnie wydaje się, że w papierowym poradniku mogło się znaleźć więcej informacji o ofercie dla seniorów. Z informacji na stronie internetowej wynika, że zajęcia dla seniorów na orlikach odbywają się w soboty w godz. 11.00–12.00 oraz w niedziele w godz. 17.00–18.00. Ta informacja spokojnie zmieściła by się w poradniku, ponieważ na tej stronie pozostała połowa wolnej kolumny.
Od strony 23 zamieszczono informację o klubach seniorów. Zabrakło tam jednak informacji, że często udział w tych zajęciach wymaga wcześniejszego zapisania się, na cały semestr. Brakuje też informacji gdzie szukać informacji o aktualnej ofercie klubów seniora. Na stronach podano jedynie adres i zajęcia, które się tam odbywają. Brak jednak informacji o o aktualnej ofercie tych klubów czy danych kontaktowych do tych klubów gdzie można by dowiedzieć się więcej informacji, np. dot. zapisów.
Od strony 27 zamieszczono informację o organizacjach pozarządowych działających na rzecz seniorów. W przypadku części organizacji zabrakło informacji o stronie internetowej. W przypadku Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podano błędy adres internetowy2. W zestawieniu znalazło się Polskie Stowarzyszenie Mediacji, jednak nie znaleźliśmy informacji by organizacja ta prowadziła jakieś działania dla seniorów.
Od strony 34 znalazły się informacje dot. wsparcia socjalnego. Informacje te napisane są biurokratycznym językiem. We wstępie podano, że wniosek składa się w Zespole Ośrodków Wsparcia, jednak nie podano danych adresowych czy numeru telefonu tego ośrodka. Zapisano także, że odpłatność za usługi wsparcia zależy od dochodu, nie podano jednak nawet zakresu tych opłat. Podano także, że oferta dla osób niepełnosprawnych jest dostępna dla osób, które spełnią kryterium dochodowe, nie podano jednak konkretnej kwoty.
W poradniku nie znalazły się informacje dot. bezpieczeństwa seniorów, np. zapobieganie kradzieży na wnuczka, oszustwom w trakcie okazyjnych sprzedaży, w internecie, czy przygotowania tzw. pudełka życia.
Zasadnym byłoby też informowanie seniorów o akcjach, które były prowadzone przez urząd, takie jak: pudełko życia czy opaski telemedyczne.
Podsumowanie
Powstanie Poradnika Lubelskiego Seniora to cenna inicjatywa. Pozwala w jednym miejscu zapoznać się z wieloma informacjami dot. wieku senioralnego. Część informacji wymaga jednak dopracowania.
Rekomendacje Zespołu
1. Warto rozważyć zamieszczenie mapek z orientacyjnym zaznaczeniem poszczególnych punktów, np. bibliotek, tak by senior mógł szybko zorientować się, która lokalizacja jest dla niego najbardziej dogodna.
2. Dziś coraz częstszym medium, także wśród seniorów jest facebook, stąd warto by uzupełnić poradnik o odnośniki do facebooka.
3. W poradniku prawie wszędzie zastosowano długie linki. Dodatkowo część z linków i maili była błędna. Przed oddaniem do druku należałoby zweryfikować poprawność tych danych. Warto też rozważyć skrócenie linków i monitorowanie ich popularności (w zakresie linków urzędowych), co pozwoli ocenić czy seniorzy korzystają z linków podanych w publikacjia także skąd do nich docierają (telefon czy komputer). Przykładowo na okładce podano link: lublin.eu/mieszkancy/seniorzy – można by go zastąpić linkiem: lublin.eu/senior
1https://lublin.eu/mieszkancy/seniorzy/aktualnosci/poradnik-lubelskiego-seniora,387,1521,1.html
2Podano nie działająca stronę pzerii.pl, gdy prawidłowy adres to pzerii.lublin.pl