Zobacz inne projekty:

Samorząd w rękach Seniorów

Okres reali­za­cji pro­jek­tu: 1 lip­ca 2024 – 31 grud­nia 2024

Źró­dło finan­so­wa­nia: rzą­do­wy pro­gram wie­lo­let­ni „Aktyw­ni+” na lata 2021–2025, edy­cja 2024. Kwo­ta dofi­nan­so­wa­nia wyno­si 181 890 zł.

Opis:

Zada­nie pole­ga na zwięk­sze­niu moż­li­wo­ści wpły­wu senio­rów na spra­wy lokal­ne w Lubli­nie. W cza­sie trwa­nia reali­za­cji pro­jek­tu zaofe­ru­je­my kil­ka rodza­jów aktyw­no­ści: spo­tka­nia z oso­ba­mi decy­zyj­ny­mi (urzęd­ni­cy, poli­ty­cy, rad­ni, lide­rzy opi­nii, eks­per­ci), warsz­ta­ty dzien­ni­kar­skie, wspar­cie dla senio­rów wybra­nych do rad dziel­nic. Sku­pi­my się na edu­ka­cji oby­wa­tel­skiej w zakre­sie narzę­dzi wpły­wu miesz­kań­ców na pozio­mie lokal­nym (np. wnio­ski, pety­cje, rady dziel­nic, spo­tka­nia z decydentami).

Głów­nym celem reali­za­cji zada­nia jest zwięk­sze­nie wpły­wu senio­rów na samo­rząd lokal­ny w Lubli­nie poprzez dia­gno­zę pro­ble­mów i potrzeb w zakre­sie wpły­wu na spra­wy lokal­ne wśród star­szych miesz­kań­ców mia­sta, zdo­by­cie wie­dzy i wyko­rzy­sta­nie jej w prak­ty­ce przez bene­fi­cjen­tów zada­nia (prze­pro­wa­dze­nie moni­to­rin­gu, udział w kon­sul­ta­cjach, opra­co­wa­nie tek­stów dzien­ni­kar­skich, orga­ni­za­cja spo­tkań przez seniorów).

Według danych urzę­du mia­sta na 30 czerw­ca br. w Lubli­nie miesz­ka­ły 89 324 oso­by w wie­ku powy­żej 60 lat. To ponad 29% ogó­łu miesz­kań­ców. W dwa lata nastą­pił wzrost o 0,5 p. pro­cen­to­we­go, w czte­ry lata o 1 p. proc.

Jed­no­cze­śnie wg danych GUS, znów (po spad­ku w latach pan­de­mii covid-19) stop­nio­wo wzra­sta „ocze­ki­wa­ne trwa­nie życia w zdro­wiu”. W 2022 dla osób w wie­ku 60 lat wyno­si­ło 69,7 lat (męż­czyź­ni) oraz 70,9 lat (kobie­ty).

Z myślą o tych oso­bach Fun­da­cja Wol­no­ści przy­go­to­wa­ła ofer­tę udzia­łu w pro­jek­cie „Samo­rząd w rękach Senio­rów”. Skie­ro­wa­ny jest do osób w wie­ku 60 i wię­cej lat, miesz­ka­ją­cych w Lubli­nie, któ­re chcą zdo­być wie­dzę i real­ny wpływ na spra­wy lokalne.

W ramach pro­jek­tu zaplanowaliśmy:
• spo­tka­nia z eks­per­ta­mi, rad­ny­mi oraz przed­sta­wi­cie­la­mi lokal­nych władz,
• warsz­ta­ty dziennikarskie,
• pomoc w uczest­nic­twie w kon­sul­ta­cjach i zabie­ra­niu gło­su w waż­nych spra­wach publicznych,
• kawia­ren­ki oby­wa­tel­skie (spo­tka­nia dyskusyjne),
• wspól­ny moni­to­ring dzia­łań urzę­du mia­sta na rzecz seniorów.

— Przy­go­to­wa­li­śmy ofer­tę dla tych miesz­kań­ców. Zapra­sza­my do udzia­łu w pro­jek­cie „Samo­rząd w rękach miesz­kań­ców”. Będzie­my orga­ni­zo­wać spo­tka­nia z eks­per­ta­mi, samo­rzą­dow­ca­mi. Chce­my prze­pro­wa­dzić szko­le­nia dot. udzia­łu w życiu publicz­nym, pisa­niu pety­cji, udzia­le w kon­sul­ta­cjach spo­łecz­nych. Chce­my wspie­rać tych miesz­kań­ców, aby ich głos był sły­szal­ny i mogli wpły­wać na spra­wy lokal­ne — mówi Krzysz­tof Jaku­bow­ski, pre­zes Fun­da­cji Wolności.

Jak i gdzie się zgłosić

Masz 60 lub wię­cej lat i miesz­kasz w Lublinie?

Zgłoś się do udzia­łu w pro­jek­cie. Wypeł­nij for­mu­larz zgło­sze­nio­wy i przy­nieś lub wyślij go do nasze­go biu­ra. »Klik­nij tutaj« aby pobrać for­mu­larz zgło­sze­nio­wy. Udział w pro­jek­cie jest bezpłatny

Biu­ro projektu:

Fun­da­cja Wol­no­ści, ul. Kra­kow­skie Przed­mie­ście 13/5A, 20–002 Lublin

Koor­dy­na­tor­ka: martyna.nowak@fundacjawolnosci.org

tel. 533 36 35 38

Aktywni+ logo

Pro­jekt dofi­nan­so­wa­ny ze środ­ków rzą­do­we­go pro­gra­mu wie­lo­let­nie­go na rzecz Osób Star­szych „Aktyw­ni+” na lata 2021–2025