Pytanie badawcze
Czy studium przewidziało wystarczające zaopatrzenia w media terenów planowanych pod nową zabudowę mieszkaniową wielorodzinną? Czy zapisy te są zbieżne z innymi dokumentami?
Analiza danych
Analizie poddano przedstawione w studium kierunków uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mapy stanu istniejącego oraz planów rozwojowych:
– zaopatrzenia w wodę,
– odprowadzania ścieków sanitarnych,
– odprowadzania wód opadowych,
– zaopatrzenia w ciepło.
Dane te zestawiono z terenami przeznaczonymi pod zabudowę wielorodzinną, szczególnie tych terenów, które zostały uwolnione w studium pod taką zabudowę (w porównaniu z poprzednim studium).
Następnie przeanalizowano Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe oraz Wieloletnie Plany Rozwoju I Modernizacji Urządzeń Wodociągowych Urządzeń Kanalizacyjnych.
Wyniki analizy
Wyniki analizy wskazują, że studium kierunków uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje odpowiednie wyposażenie w uzbrojenie terenu dla terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Jedynie w dwóch obszarach przewidziane uzbrojenie może być niewystarczające:
– w obszarze przedłużenia ulicy Dekutowskiego, gdzie przewiduje się zabudowę mieszkalną wielorodzinną nie przewidziano dodatkowej kanalizacji deszczowej,
– w obszarze pomiędzy ulicami Choiny, Wojtasa, Kwietniową, gdzie przewiduje się zabudowę mieszkalną wielorodzinną nie przewidziano dodatkowej kanalizacji sanitarnej.
Wyniki analizy przedstawione na poniższych mapach.
Analizując „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Lublin na lata 2019–2033” widać, że zastosowano prognozę demograficzną GUS, zamiast prognozy demograficznej zawartej w studium kierunków uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Obie te prognozy znacząco się różnią. W 2050 roku pierwsza zakłada, że w Lublinie będzie ok. 265 tys. mieszkańców, natomiast druga – 380 tys. mieszkańców. Liczba mieszkańców ma zaś znaczący wpływ na zapotrzebowanie na zużycie mediów. Sugeruje to, że:
– w Studium zawarto większą prognozę demograficzną, co pozwala na uwolnienie dodatkowych terenów pod zabudowę, nie generując jednocześnie natychmiastowych kosztów,
– w Założeniach do planu zawarto mniejszą prognozę demograficzną, co pozwala na ograniczenie kosztów zaopatrzenia w media.
Wieloletnie Plany Rozwoju I Modernizacji Urządzeń Wodociągowych Urządzeń Kanalizacyjnych wskazują na prowadzenie prac, które w pierwszej kolejności skupiają się na zaopatrzeniu w wodę i kanalizację obszarów dotychczas nieskanalizowanych. Są to głównie obszary zabudowy jednorodzinnej na południu miasta (m.in. Zemborzyce) oraz przedłużanie istniejącej sieci w związku z rozbudową kolejnych osiedli. Dodatkowo plan wspomina o konieczności zapewnienia nowej stacji wodociągowej w Turce, co jest związane z możliwością skażeń antropogenicznych przy obecnie funkcjonujących stacjach. Zadanie to jest zbieżne z zapisami Studium.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.