Wygraliśmy w sądzie z Fundacją Grupy PKP (pytanie o koszty kampanii referendalnej)

No Com­ments

Wygra­li­śmy w sądzie admi­ni­stra­cyj­nym. WSA w War­sza­wie uznał za zasad­ną naszą skar­gę na Fun­da­cję Gru­py PKP. Nie chcia­ła nam udzie­lić infor­ma­cji o tym, ile zapła­ci­ła na wyko­na­nie i emi­sję spo­tu refe­ren­dal­ne­go w 2023 roku.

Teraz już wie­my. Fun­da­cja Gru­py PKP zapła­ci­ła 49 200 zł  za swój spot referendalny.

Zapy­ta­li­śmy się o to rok temu, ale fun­da­cja odmó­wi­ła nam, twier­dząc, że „nie jest zobo­wią­za­na do upu­blicz­nia­nia infor­ma­cji doty­czą­cych szcze­gó­łów ope­ra­cyj­nych tego rodza­ju przed­się­wzięć, zwią­za­nych m.in. z kosz­ta­mi i zasa­da­mi współ­pra­cy z inny­mi pod­mio­ta­mi; co jest wyni­kiem tego, że Fun­da­cja Gru­py PKP nie jest pod­mio­tem zobo­wią­za­nym do udo­stęp­nia­nia infor­ma­cji publicz­nej, o któ­rym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 usta­wy z dnia 6 wrze­śnia 2001 r. o dostę­pie do infor­ma­cji publicznej”

Jak łatwo się domy­śleć, sąd admi­ni­stra­cyj­ny był odmien­ne­go zda­nia i naka­zał Fun­da­cji Gru­py PKP udzie­lić odpo­wie­dzi (sygn. II SAB/Wa 683/23).

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokalny.

O Fundacji Wolności

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokal­ny. Chce­my aby ludzie mie­li wie­dzę o samo­rzą­dzie, moty­wa­cję oraz bez­po­śred­ni wpływ na decy­zje, wła­dze, wydat­ki oraz swo­je otoczenie.

Czy jesteś świad­kiem prze­wi­nie­nia urzęd­ni­ków w Lubli­nie? A może pró­bu­jesz zdo­być ogól­no­do­stęp­ne infor­ma­cje w urzę­dzie, ale są zata­ja­ne? Pomo­że­my Ci!

Dba­my o przej­rzy­stość naszej stro­ny. Wszyst­kie star­sze wpi­sy odnaj­dziesz w archi­wum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszyst­kie wpisy