Przeprowadziliśmy monitoring finansów 10 gmin województwa lubelskiego, badając wpływ pandemii na budżety samorządów.
Badaniem objęliśmy Lublin, Chełm, Białą Podlaskę, Zamość, Lubartów, Radzyń Podlaski, Krasnystaw, Zamość (gm. wiejska), Puławy i Parczew.
Główne wnioski:
- lubelskie samorządy dobrze poradziły sobie w pandemii,
- ograniczono wydatki bieżące, w tym na nagrody a miasto Zamość ograniczyło zatrudnienie w urzędzie,
- pandemia przyniosła niespodziewane oszczędności, np. w kosztach obsługi długu (spadek stóp procentowych), na czym Lublin zaoszczędził ok. 9 mln zł a Puławy 4,5 mln zł,
- gminy oszczędzały na finansowaniu zadań z zakresu promocji, kultury, ale już w wydatkach na sport oszczędności były minimalne,
- w pandemii wzrosło zapotrzebowanie na usługi z zakresu pomocy społecznej,
- wszystkie badane gminy wdrożyły pracę zdalną oraz wspierały lokalnych przedsiębiorców (zakres wsparcia już był różny),
- część urzędów sfinansowała testy na covid dla swoich pracowników (tylko miasta grodzkie – Chełm, Lublin i Zamość),od 3% do 23% pracowników urzędów przebywało w 2020 roku izolacji domowej a od 8% do 55% na kwarantannie.
Nasze rekomendacje:
- realizacja inwestycji sprzyjających ograniczaniu wydatków i kosztów funkcjonowania urzędów (np. Lubartów w ub. roku wymienił żarówki oświetlenia ulicznego co doprowadziło do znacznych oszczędności kosztów oświetlenia miasta),
- cyfryzacja urzędów i szersze wdrażanie usług e‑administracji (urzędy i tak przeszły na pracę zdalną),
Więcej informacji o badaniu na stronie https://fundacjawolnosci.org/gmina-w-pandemii/
Projekt „Gmina w Pandemii” jest realizowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.