Gmina w Pandemii
Gmina w Pandemii to projekt realizowany przez Fundację Wolności we współpracy z lokalnymi watchdogami z województwa lubelskiego. Jego celem było określenie jak lokalne władze radzą sobie w zakresie przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa COVID-19. Z perspektywy obywateli najważniejsze jest efektywność podejmowanych działań i racjonalność wydatkowania środków publicznych.
Monitoringiem objęliśmy następujące gminy:
Biała Podlaska (miasto grodzkie),
Chełm (miasto grodzkie),
Krasnystaw (gmina miejska),
Lubartów (gmina miejska),
Lublin (miasto grodzkie),
Parczew (gmina miejsko-wiejska),
Puławy (gmina miejska),
Radzyń Podlaski (gmina miejska),
Zamość (gmina wiejska),
Zamość (miasto grodzkie).
Dobrane gminy stanowią przekrój różnych typów gmin, zarządzanych przez osoby z różnych opcji politycznych.
Monitoring przeprowadzili: Tomasz Chuszcza (Krasnystaw), Radek Grudzień (Radzyń Podlaski), Kamil Niewiadowski (Parczew), Ryszard Puchacz (gmina Zamość), Paweł Romański (Puławy), Seweryn Szczepaniak (pozostałe obszary) oraz Danuta Kowalska, pod kierownictwem Krzysztofa Kowalika.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Metodologia
W ramach projektu badaliśmy trzy obszary związane z pandemią: zmiany budżetowe, zmiany w funkcjonowaniu i zatrudnieniu w urzędzie. W zakresie zmian budżetowych interesowały nas zmiany w dochodach i wydatkach, zarówno na poziomie ogólnym, jak i bardziej szczegółowym. W zakresie dochodów obserwacja dotyczyła: wpływów z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego, zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych, wpływy z opłat za sprzedaż napojów alkoholowych, wpływy z usług w pomocy społecznej, sporcie, domach kultury i gospodarki mieszkaniowej. W zakresie wydatków odnotowaliśmy koszty dot. dróg publicznych, turystyki, gospodarki mieszkaniowej, działalności usługowej, kosztów funkcjonowania urzędu oraz szkół, wydatki na bezpieczeństwo publiczne, obsługę długu publicznego, gospodarkę komunalną, sport i kulturę, w szczególności zaś na dotacje w tym zakresie. Powyższe dane interesowały nas w zakresie dochodów własnych i wydatków na zadania własne. Źródłem danych były pierwsze wersje budżetów i sprawozdania budżetowe. Staraliśmy się odnaleźć uniwersalne zmiany dot. wszystkich gmin jakie zaszły pomiędzy rokiem 2019 i 2020.
W funkcjonowaniu i zatrudnieniu w urzędzie interesowało nas jak zmieniła się liczba pracowników i wypłacane nagrody w dobie pandemii, jak pandemia wpłynęła na urząd. Prosiliśmy urzędników by sami wskazali jakie dodatkowe koszty wywołała pandemia, czy były jakieś oszczędności. Szczegółowa metodologia, gotowe wzorce pytań i dane źródłowe są dostępne tutaj.
Ciekawostki
• W porównaniu do 2019 roku tylko w 4 gminach widać wzrost dochodów podatkowych.
• W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od osób fizycznych tylko miasto Zamość osiągnęło z tego tytułu mniejsze dochody. Średnio wzrost dochodów wyniósł tutaj 9%.
• Z wyjątkiem miasta Krasnystaw, we wszystkich gminach wzrosły dochody z usług świadczonych przez Domy Pomocy Społecznej – średnio aż o 31%. Większe wpływy były też znacząco wyższe niż pierwotnie zakładane plany dochodów – średnio o 63%!
• Pośród gmin, które wykazały wydatki na turystykę, widać wyraźne ograniczenie wydatków na ten cel. Średnia wykonania planu wynosi 63% w 2020 roku (rok wcześniej 98%).
• Wydatki związane z funkcjonowaniem Urzędów Miast w większości gmin zostały ograniczone. Jedynie w Krasnymstawie i gminie Zamość koszty ich funkcjonowania były wyższy niż pierwotnie zakładano. Średnio wydatki wyniosły 93% planu i były o 4% wyższe niż rok wcześniej.
• Znacząco ograniczone zostały zaplanowane wydatki na promocję samorządów. Wydatki na nią oscylowały na poziomie od 49% do 92% (średnio 68%, gdy w 2019 roku wykonanie wynosiło średnio 99% planu).
• Ograniczono wydatki na obsługę długu publicznego.
• Praktycznie wszystkie gminy w 2020 roku obcięły środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi. W 2019 roku wykonanie tych wydatków wynosiło średnio 96%, w 2020 – średnio 73%.
• Praktycznie wszystkie gminy wskazały, że COVID-19 nie spowodował rezygnacji w zakresie zadań inwestycyjnych. Jedynie Miasto Lublin nie odpowiedziało jednoznacznie na to pytanie.
• W zakresie pomocy przedsiębiorcom zdecydowana większość gmin wskazała na odroczenie i zwolnienie od podatku od nieruchomości. Jedynie Miasto Lublin nie zdecydowało się na zwolnienie przedsiębiorców z tego podatku. Ponadto powszechnie stosowano obniżenie czynszów czy zwolnienie z opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu.
• Wszystkie gminy wskazały na wdrażania pracy zdalnej w urzędzie. Rekordzistą jest tutaj miasto Biała Podlaska, które na system hybrydowy przechodziło czterokrotnie.
• Połowa gmin nie wskazała na poniesienie dodatkowych kosztów pracy zdalnej. Druga połowa wskazywała na konieczność zakupu sprzętu IT niezbędnej do zlecania pracy zdalnej.
• Tylko 2 gminy: gmina Zamość i Parczew wskazały na niewydatkowanie środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
• Z danych przekazanych przez urzędy, wynika, że liczba pracowników, którzy zachorowali na COVID-19 wahała się od 3 do 23%, natomiast liczba pracowników na kwarantannie wahała się od 8 do 55%.
• Tylko 3 gminy zdecydowały się pokryć koszty badania na COVID-19 dla pracowników. Były to wyłącznie miasta grodzkie: Chełm (badaniem objęto 70% kadry), Lublin (10%) i Zamość (55%).
• W 6 z 9 badanych gmin znacząco obniżono środki na wypłaty nagród w 2020 roku (w porównaniu do roku poprzedniego środki te wyniosły do 22 do 84% kwoty z 2019 roku).
• Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na zmianę liczby etatów w urzędach. We wszystkich liczba etatów w 2020 roku wynosiła pomiędzy 97% a 104% liczby etatów z roku 2019. Jedynie w mieście Zamość pandemię wykorzystano do podjęcia decyzji o redukcji etatów (z 213 do 190).
Pobierz raport
Szczegółowe wyniki naszego badania dostępne są w raporcie.
Podsumowanie
Wbrew pierwotnym obawom pandemia nie zdemolowała finansów samorządów, choć miała na nie negatywny wpływ. Samorządy wskazały, że pomimo pandemii nie rezygnowały z inwestycji, co miało pozytywny wpływ na lokalnych przedsiębiorców. Za wyjątkiem dwóch gmin samorządy skonsumowały środki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gminy inwestowały głównie w drogi publiczne, rzadko były to inwestycje w zakresie, który pozwoli im w przyszłości oszczędzić. Są tutaj jednak pozytywne przykłady: inwestowanie w termomodernizację czy energooszczędne oświetlenie. Urzędy pomagały też ograniczać efekty koronawirusa: kupowały niezbędne środki, pomagały w ich dystrybucji a także wspierały działalność przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa.
Pozytywnie należy ocenić politykę kadrową urzędów, które w pandemii ograniczały wydatki na nagrody (z wyjątkiem Chełma). Największe urzędy finansowały także badania na obecność koronawirusa, co miało przede wszystkim ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa w urzędzie.
Rekomendacje na przyszłość
Pandemia koronawirusa wzmocniła negatywny trend spadku dochodów samorządów. Jak nigdy do tej pory samorządy muszą myśleć o sensowności wydatków publicznych i inwestować w rozwiązania, które w przyszłości przyniosą im oszczędności. Jednocześnie niezbędna jest dalsza cyfryzacja urzędów, która z jednej strony pozwoli załatwić wszystkie sprawy on-line a z drugiej umożliwi urzędnikom zdalną pracę. Bardzo dobrym rozwiązaniem do naśladowania było także podejmowanie działań mających na celu obniżenie obciążeń przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii, czy obniżenie nagród dla urzędników.
![infografika Zamość miasto #fundacja-wolności infografika Zamość miasto #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Zamosc-miasto-fundacja-wolnosci-1.png)
![infografika Zamość miasto #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Zamosc-miasto-fundacja-wolnosci-1-140x80.png)
![infografika zbiorcza #fundacja-wolności infografika zbiorcza #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-zbiorcza-fundacja-wolnosci.png)
![infografika zbiorcza #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-zbiorcza-fundacja-wolnosci-140x80.png)
![infografika Zamość wies #fundacja-wolności infografika Zamość wies #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Zamosc-wies-fundacja-wolnosci.png)
![infografika Zamość wies #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Zamosc-wies-fundacja-wolnosci-140x80.png)
![infografika Krasnystaw #fundacja-wolności infografika Krasnystaw #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Krasnystaw-fundacja-wolnosci.png)
![infografika Krasnystaw #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Krasnystaw-fundacja-wolnosci-140x80.png)
![infografika Biała Podlaska #fundacja-wolności infografika Biała Podlaska #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Biala-Podlaska-fundacja-wolnosci.png)
![infografika Biała Podlaska #fundacja-wolności](https://fundacjawolnosci.org/wp-content/uploads/2021/06/infografika-Biala-Podlaska-fundacja-wolnosci-140x80.png)