Chełmski Budżet Obywatelski – źle się dzieje, mamy pomysły jak to naprawić
- 9 sierpnia 2021
- Aktualności, Budżet obywatelski
Zapoznaliśmy się z oceną formalną projektów zgłoszonych do Chełmskiego Budżetu Obywatelskiego. Zamurowało nas. Ten partycypacyjny proces w Chełmie zmierza w absolutnie złą stronę. Przekazaliśmy Prezydentowi Chełma Jakubowi Banaszkowie nasze uwagi i rekomendacje.
Wyniki oceny formalnej projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim w Chełmie jasno wskazują, że mieszkańcy i mieszkanki Chełma nie są traktowani jako partnerzy a sam proces prowadzony jest na bardzo niskim poziomie. Nie posiadamy pełnych danych, bazujemy więc na lakonicznym uzasadnieniu, które zostało opublikowane na stronie urzędu. Co ważne do tego samego dokumentu mają dostęp także autorzy i autorki projektów i w oparciu o niego mogą się odwoływać. Nie jest to proste zadanie, bo uzasadnienia są lakoniczna, a miejscami wręcz absurdalne. W uzasadnieniach czytamy m.in. że:
– 50 stojaków rowerowych, to za dużo jak na takie miasto jak Chełm,
– nie powstaną podziemne śmietniki, bo powstanie PSZOK, choć równolegle dopuszczono projekt umieszczenia 10 śmietniczek na innej ulicy,
– grające schody będą zakłócać spokój,
– remont ulicy w ramach projektów osiedlowych jest nieuzasadniony, bo niegospodarny, jednocześnie tą samą ulicę dopuszczono do remontu w ramach projektu ogólnomiejskiego,
Ww. uzasadnienia to tylko wybrane spośród listy nierozsądnych uzasadnień. Uzasadnienia są tak wydumane, że ciężko nawet domyślać co miał na myśli zespół konsultacyjny oceniający te projekty.
W toku procesu dostrzegamy brak prawidłowej komunikacji ze strony urzędu – nigdzie nie napisano wprost do jakiej kwoty można składać projekty ogólnomiejskie a do jakiej osiedlowe. Nie dla każdego będzie to czytelne. Nigdzie nie zamieszczono przykładowego cennika, który jest publikowany przez większość miast w Polsce. Czy Chełmianie i Chełmianki naprawdę doskonale wiedzą ile kosztuje budowa zatoki przystankowej? Wątpimy. Sposób publikacji informacji w procesie budżetu obywatelskiego jest też niezgodny z prawem, ponieważ wyklucza osoby niewidome z dostępu do tych informacji (udostępniane są skany).
Nie możemy się też oprzeć wrażeniu, że zamiast zaprosić mieszkańców do zabawy w miasto (tak można nazwać budżet obywatelski), zespół konsultacyjny gimnastykował się jak odrzucić projekty na etapie oceny formalnej. Takie zachowanie na pewno nie buduje zaufania ani do urzędu, ani do budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski to proces współrządzenia. Powinien być oparty na partnerstwie i edukacji. Edukacja to bardzo ważny aspekt: pokazanie mieszkańcom i mieszkankom ile kosztuje miasto, jakie są warunki realizacji projektów.
Są jednak rzeczy, za które Chełm należy pochwalić. Pozytywnie oceniamy publikację listy zadań realizowanych przez miasto, co ułatwia niezgłaszanie projektów, które będą zaraz realizowane. Bardzo pro obywatelskim rozwiązaniem jest także konieczność zebrania tylko dwóch podpisów pod listą poparcia (podobne rozwiązanie funkcjonuje w Lublinie, ale np. w Zamościu projekt ogólnomiejski wymaga aż 50 podpisów).
Naszym zdaniem sama uchwała Chełmskiego Budżetu Obywatelskiego także wymaga poprawy. Ogranicza ona prawo do głosowania w budżecie obywatelskim dla osób powyżej 16 roku życia. Jest to niezgodne z polskim prawem, które zapewnia każdemu udział w konsultacjach (vide: Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 września 2016 r., znak: P‑1.4131.223.2016.AB). Negatywnie oceniamy także ograniczenie realizacji zadań wyłącznie do terenów miejskich. Inne miasta powszechnie stosują zapis, iż projekty można realizować na nieruchomości, co do której Prezydent Miasta ma możliwości złożenia oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane (np. drogi wojewódzkie w miastach grodzkich mogą być własnością Skarbu Państwa, jednak nie wyłącza to możliwości ich wykorzystania przez Prezydenta Miasta). Sam Chełm realizuje zadania własne, np. w formie przebudowy dróg publicznych na terenach należących do… Skarbu Państwa.
Poniżej lista rekomendacji, którą otrzymał od Nas Prezydent Jakub Banaszek.
REKOMENDACJE DLA CHEŁMSKIEGO
BUDŻETU OBYWATELSKIEGO
- Na stronie budżetu obywatelskiego informować o szczegółowych kwotach w jakich mogą zawierać się projekty osiedlowe i ogólnomiejskie.
- Na stronie budżetu obywatelskiego zamieścić przykładowy cennik realizacji miejskich inwestycji.
- Bardziej szczegółowo uzasadniać przyczyny odrzucenia projektów. W szczególności w zakresie uzasadnienia faktycznego. Uzasadnienie powinno być zrozumiałe nie tylko przez osoby pracujące w urzędzie, ale także przez mieszkańców i mieszkanki Chełma. W przypadku, gdy projekt przekracza ramy finansowe obligatoryjnie wskazywać własną wycenę.
- Na etapie oceny formalnej kontaktować się z autorami i autorkami projektów i informować ich o powodach niezgodności projektu z uchwałą i możliwych do wprowadzenia zmianach – umożliwi to zmniejszenie liczby projektów ocenianych negatywnie i w sposób partnerski rozwiązywać problemy.
- Materiały dotyczące budżetu obywatelskiego udostępniać w formie możliwej do maszynowego odczytu (zamiast skanów – pliki z tekstem możliwym do skopiowania), co zapewni dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- W zakresie publikacji listy projektów, zachęcamy by od początku publikować informacje o kosztach projektów, opisie, miejscu realizacji (działka, osiedle w przypadku projektów osiedlowych). Pozwoli to mieszkańcom wcześniej zapoznać się z projektami, a także zwiększy medialność całego procesu (media od początku mogą opisywać najciekawsze projekty).
- Zmienić uchwałę ws. wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Chełm w zakresie w jakim ogranicza prawo do zgłaszania projektów oraz głosowania wyłącznie dla osób powyżej 16 r.ż. oraz w zakresie w jakim umożliwia realizację projektów wyłącznie na gruntach miejskich (sugerujemy zmianę tego zapisu na „nieruchomości, co do której Prezydent Miasta ma możliwości złożenia oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane”).
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.