Rusza nabór projektów do BO 2018

No Comments

Ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Podobnie jak w ubiegłym roku mamy do rozdysponowania 15 mln zł, z czego 9 000 000 zł będzie przeznaczone na projekty małe, a6 000 000 zł na duże.

Od dzisiaj każda mieszkająca w Lublinie osoba może napisać swój własny wniosek. Formularz należy wypełnić w wersji elektronicznej na stronie www.obywatelski.lublin.eu, wydrukować i złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin. W tym roku czeka nas kilka nowości. Nie będziemy musieli dołączać do niego listy osób popierających projekt. Zmiany dotyczą także wartości projektów:

  • mały będzie zamykał się w granicach 25 000 zł – 300 000 zł,
  • duży: 300 001 zł – 1 200 000 zł.

Duży projekt będzie mógł mieć wyłącznie charakter inwestycyjny (m.in. budowa, remont, przebudowa), a do kosztorysu konieczne będzie wpisanie przygotowania dokumentacji projektowej. Szacunkowo stanowi ona około 5 % wartości planowanych prac. Pomocnym może okazać się cennik miejski, zawierający najpopularniejsze pozycje wpisywane do projektów.

Projekty muszą być zlokalizowane na gruntach miejskich i być możliwe do realizacji w ciągu 1 roku kalendarzowego. Ich tematyka powinna być zgodna z zadaniami własnymi gminy, wynikającymi z ustawy o samorządzie gminnym.

Tegoroczną nowością jest także zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic. Jeżeli w wyniku głosowania na danej dzielnicy nie wygra żaden projekt, do realizacji zostanie skierowany właśnie wniosek opiewający na maksymalnie 150 000 zł. Pod warunkiem, że taki zostanie zgłoszony. Warto więc już pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Pomysły można zgłaszać do 31 maja 2017 roku do godziny 18. Po tym terminie Zespół zadaniowy ds. Budżetu Obywatelskiego rozpocznie ocenę formalną projektów. Do końca czerwca poznamy jej wyniki. Autorzy i autorki będą mieli 7 dni od daty opublikowania oceny na złożenie formalnego odwołania od niej.

Głosowanie na projekty rozpocznie się 25 września 2017 r. i potrwa do 10 października 2017 roku.

Wzorem lat ubiegłych głosować można w formie papierowej i elektronicznej. Głosowanie w formie papierowej odbywać się będzie osobiście. Uprawnieni są w tym roku wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Lublina, niezależnie od wieku. Osoby niepełnoletnie będą głosowały oraz składały projekty za zgodą rodziców lub  opiekunów prawnych.

Głosować można na jeden projekt mały i jeden projekt duży.

źródło: lublin.eu

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy