Zainspirowani informacją, że w lubelskim Ratuszu tylko 5% osób świadczy pracę zdalną postanowiliśmy zbadać jak sytuacja wygląda w całej Polsce. Badaniem objęliśmy urzędy wojewódzkie, marszałkowskie oraz urzędy miast w miastach wojewódzkich (z wyjątkiem Warszawy). Jak jest? Bardzo różnie!
Dobra informacja? Są urzędy, które deklarują, że aż 2/3 pracowników pracuje zdalnie. Zła? Są takie, w których w ten sposób pracuje co setna osoba! Statystycznie najwięcej osób pracuje zdalnie w Urzędach Marszałkowskich – 37,3%. Ponad 50% osób wykonujących pracą zdalną deklaruje aż 5 z 42 przepytanych urzędów – Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Krakowa, urzędy marszałkowskie: dolnośląski, pomorski, zachodniopomorski. Najmniej osób wykonuje zdalną pracę w urzędach wojewódzkich: podlaskim i świętokrzyskim, oraz w urzędach miast w Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie i Toruniu – poniżej 5%. W Lublinie najlepiej wypada urząd marszałkowski – tam pracą zdalna objęta jest co 5 osoba, w urzędzie wojewódzkim – co 6. Lubelski Ratusz odstaje – tam zdalnie pracuje co 20 osoba.
Urząd Mazowiecki i Wielkopolski nie potrafiły wskazać ilu pracowników pracuje u nich zdalnie. Podobne problemy miały urzędy miast we Wrocławiu i Krakowie, choć te podały przynajmniej szacunkowe dane. Wątpliwości może budzić nadzorowanie czy pracownicy w domu rzeczywiście pracują, gdy urząd nie ma nawet informacji kto ją wykonuje.
Odpowiedzi spływały do nas przez dwa tygodnie między 19 marca a 3 kwietnia. W badaniu uwzględniono wszystkie urzędy marszałkowskie, wojewódzkie i miasta wojewódzkie z wyjątkiem Warszawy (inny ustrój) oraz Lublina (oparto się na danych z 18 marca podanych w Dzienniku Wschodnim). Najszybciej odpowiedzi udzielił Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki – w 3,5 godziny. Odpowiedzi nie udzieliły: Urząd Miasta Poznań, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Podkarpacki Urząd Wojewódzki.
Zebrane przez nas dane należy traktować poglądowo. Po pierwsze sytuacja jest bardzo dynamiczna. Najlepiej pokazuje to wykres dla urzędów wojewódzkich, w których im później otrzymywaliśmy odpowiedź, tym większy wskazywany udział pracy zdalnej. Po drugie dane nie są wiarygodne. Dziwne? Wcale nie. Przykładowo wiele urzędów zadeklarowało pracę rotacyjną, czyli jeden dzień pracy zdalnej, drugi w urzędzie. W takiej sytuacji podane ilość pracowników pracujących zdalnie należałoby zmniejszyć dwukrotnie. Po trzecie możliwości pracy zdalnej zależy od wielu rzeczy, głównie możliwości technicznych urzędów: od dostępu do systemów, po możliwość przekazania sprzętu komputerowego do jej świadczenia. Po czwarte – wiele urzędów już teraz pracuje w systemie awaryjnym, ponieważ duża część pracowników wzięła wolne na opiekę nad dzieckiem. W Lublinie to prawie tyle samo osób co liczba pracowników zdalnych.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.