Kiedy będą wyniki budżetu obywatelskiego i dlaczego liczenia tak długo trwa?

No Comments

W tegorocznym głosowaniu w ramach tzw. „budżetu obywatelskiego” udział wzięło ok. 73 tysiące mieszkańców Lublina. W tym przez internet zagłosowało 18 tys. z nich (rok wcześniej 25 tys). Natomiast aż 55 tys. osób głosowało poprzez papierowe karty do głosowania (w ub. roku 43 tys).

Po wyjęciu z urn papierowych kart, urzędnicy przepisują je do systemu komputerowego. BO to „system” zlicza głosy, weryfikuje, czy dana osoba głosowała tylko raz oraz sprawdza prawidłowość oddanego głosu.

Niestety, mimo zachęt organizatorów do głosowania internetowego, głosów papierowych jest o 12 tys. więcej niż w poprzednim roku. Urzędnicy mają znacznie więcej kart do przepisania, dlatego oczekiwanie na wyniki trwa dłużej.

Jeśli na przyszłość chcielibyśmy, aby wyniki głosowania były znane od razu – należy zastąpić wrzucanie kart papierowych, głosowaniem internetowym – w domu lub w punktach do głosowania.

Przeczytaj uwagi do budżetu obywatelskiego, które opracowała grupa społeczników >>kliknij tutaj<<.

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy