Relacja z warsztatów nt. inwestycji zagranicznych na rynku mediów w państwach Grupy Wyszehradzkiej

No Comments

visegradRelacja z warsztatów wprowadzających w ramach projektu „Media Investments and their Impact on the Media Market and the General Public in Central Europe”, Budapeszt 8-9.10.2015.

Węgierska organizacja think-tank Mertek Media Monitor, zajmująca się analizowaniem sytuacji na lokalnym rynku medialnym, zaprosiła Fundację Wolności do współpracy. Delegacja Fundacji w dniach 8 i 9 października uczestniczyła w warsztatach w Budapeszcie. Głównym celem spotkania było zaprezentowanie idei projektu, jego uczestników oraz wstępne określenie harmonogramu realizacji działań zaplanowanych przez organizatorów.

Budapesztański NGO Mertek Media Monitor działa od 2011 roku. Osoby tworzący organizacją, związanie są ze środowiskiem akademickim, posiadają dobre rozeznanie w węgierskich mediach oraz duże poważanie społeczne. Zauważyliśmy kilka istotnych podobieństw do Fundacja Wolności (wielkość organizacji, sposób działania, wiek członków).

Warsztaty składały się z 3 bloków zajęć. Pierwszym elementem było zaprezentowanie swojej działalności przez wszystkich uczestników. Następnie spotkaliśmy się z Panem Peterem Kolosi, dyrektorem programowym RTL Klub, najpopularniejszej telewizji funkcjonującej na Węgrzech. Opis tworzenia i rozwoju lidera węgierskiego rynku telewizyjnego (18 lat na wizji, 8 kanałów, ponad 40% udział w rynku) pozwolił nam lepiej zrozumieć lokalną specyfikę i dostrzec istotne różnice w funkcjonowanie polskich i węgierskich mediów (inwestorzy zagraniczni zmuszeni do ucieczki z rynku węgierskiego, wysokie podatki od reklam, otoczenie polityczne, niewielki rynek w porównaniu z polskim, wielu nadawców nadaje z zagranicy).

Na koniec pierwszego dnia podsumowaliśmy dotychczasowe zebrane informację oraz dokończyliśmy temat planowanych efektów projektu tj:
1. publikacja
2. warsztaty
3. konferencja
4. strona www

Drugi dzień warsztatów wypełniły prezentację przygotowane specjalnie na to spotkanie.
Roman Hajek z Uniwersytetu w Pradze przedstawił sytuację na czeskim rynku mediów, omówił rozwój tego rynku w perspektywie historycznej, prawnej, własnościowej i ilościowej. Prezentacja była merytoryczna i interesująca.

My polski rynek medialny pokazaliśmy głównie od strony inwestycyjnej. Ponadto przedstawiliśmy podstawowe zdarzenia w ujęciu historycznym, uwzględniając m. in. powstanie KRRiTV i aferę Rywina.
Na zakończenie wybrane zostały „krytyczne” elementy całego projektu..

Podsumowując, zasadniczym celem projektu jest zebranie określonych informacji (dane rynkowe, przepisy prawne i regulacje kontraktowe, specjalistyczna literatura i bezpośrednie rozmowy z uczestnikami rynku- „wywiady”) oraz przeprowadzenie odpowiednich analiz zmierzających do ustalenia wpływu zachodnich inwestycji na rynkach medialnych państw Grupy V4, w aspekcie kondycji ekonomicznej mediów, przepisów prawnych i pozycji dziennikarzy. Dzięki temu uzyskamy możliwość określenia wspólnych cech charakterystycznych dla rynków mediów krajów V4, co pozwoli określić konkretne rozwiązania do zastosowania na poziomie konkretnej firmy, państwa i całej Europy.

Prezes zarządu Fundacji Wolności. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2009). Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin w latach 2014-2016.

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy