Stenogramy z afery podsłuchowej w ratuszu nadal tajne

No Comments

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzje prokuratora okręgowego i apelacyjnego w zakresie odmowy udostępnienia informacji publicznej w formie stenogramów z tzw. afery podsłuchowej w ratuszu. Nakazał prokuratorowi apelacyjnemu zwrot kosztów postępowania na rzecz Fundacji Wolności. Jednocześnie sąd stwierdził, że przedmiotowe informacje w ogóle nie mogą być udostępnione w trybie dostępu do informacji publicznej, bo nie są informacją publiczną.

Do postępowania przyłączyła się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Podczas rozprawy argumentowaliśmy, że ujawnienie treści stenogramów pozwoli oczyścić dobre imię urzędników, na których na forach internetowych ferowane są wyroki. Kultura tajemnicy nie sprzyja samorządowi.

Skład sędziowski zgodził się na nagrywanie rozprawy, dzięki czemu możemy wam pokazać film z przebiegu posiedzenia:

Prezes zarządu Fundacji Wolności. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2009). Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin w latach 2014-2016.

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy