Na Wojennej i Nowym Świecie wybrani deweloperzy mogą się budować wyżej niż sąsiedzi.
- 21 sierpnia 2023
- Aktualności, Dewelowatch
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Fundacja Wolności interweniowała ws. dopuszczenia zbyt wysokiej zabudowy przy ulicach Wojennej i Nowym Świecie. Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego nie przemawia za tym interes społeczny. Zabudowa mieszkalna w kwartale ulic Nowy Świat – Wojenna – Wyścigowa powstała na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. W tym miejscu nie ma planu miejscowego, nie trwają nawet prace nad jego opracowaniem. W efekcie o tym co można tam zbudować decydują urzędnicy. Formalnie ograniczeni są przez zasadę „dobrego sąsiedztwa” i przepisy. W Ratuszu zezwolono jednak by wybrani deweloperzy mogli budować wyżej i gęściej.
Dobre sąsiedztwo?
Decyzja o warunkach zabudowy powinna się kierować zasadą „dobrego sąsiedztwa”. Oznacza to, że na danym terenie powinna powstać zabudowa podobna do tej już istniejącej – zarówno pod kątem gabarytów, jak i funkcji . Jak wprowadzić tą zasadę w życie mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. I tak geometrię dachu ustala się odpowiednio do geometrii dachów występujących na obszarze analizowanym. Przez geometrię rozumie się kąt nachylenia dachu czy wysokość głównej kalenicy dachu (najwyższy punkt dachu). Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej (muru) wyznacza się zaś jako przedłużenie tych krawędzi odpowiednio do istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich, przy czym dopuszcza się wyznaczenie innej wysokości, jeśli wynika to z analizy urbanistycznej. Analiza urbanistyczna to analiza parametrów istniejącej zabudowy w sąsiedztwie planowanej zabudowy. Wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu wyznacza się zaś na podstawie średniego wskaźnika tej wielkości dla obszaru analizowanego. Dopuszcza się jednak wyznaczenie innego wskaźnika wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu, jeżeli wynika to z analizy urbanistycznej.
Nowy Świat
Przy Nowym Świecie urzędnicy dopuścili zabudowę o wysokości 20,0m dla zabudowy wielorodzinnej i 20,5m dla zabudowy wielorodzinnej z usługami, dodatkowo dopuszczając na dachu elementy infrastruktury o wysokości do 2,0m. Jak wynika z analizy urbanistycznej okoliczna zabudowa ma wysokość do 16,95m, średnio zaś 13,5m. Naszym zdaniem w tym przypadku wyznaczona przez urzędników wysokość zabudowy nie jest odpowiednia. Dodatkowo Ratusz dopuścił by wysokość górnej krawędzi elewacji nowej zabudowy była tej samej wysokości. Jak wynika z analizy urbanistycznej okoliczna zabudowa ma wysokość od 7,5m do 14,38m, co daje średnio ok. 12,9m. Wartość dopuszczona przez urzędników nie stanowi przedłużenia krawędzi sąsiedniej zabudowy, ani nie wynika z analizy urbanistycznej. Tym samym jest niezgodna z prawem. Dodatkowo urzędnicy zezwolili na zabudowę działki w aż 46,9%. Punktem wyjścia powinna być wartość średnia w obszarze analizowanym. Ta wynosi tylko 23,7%. Urzędnicy odwołali się jednak do jednej z działek o największej powierzchni zabudowy – wynoszącej 54,9%. Co ważna ta działka była jednak prawie 10 razy mniejsza niż ta objęta decyzją o warunkach zabudowy. Na 37 działek, które uwzględniono w analizie urbanistycznej tylko 5 wykazało powierzchnię zabudowy powyżej 40%. Trudno uznać, że dopuszczona przez urzędników wartość wynika z analizy urbanistycznej. W samej analizie napisano zresztą wprost, że tak wysoka wartość wynika z wniosku inwestora, a nie z zasady „dobrego sąsiedztwa”.
Wojenna
Przy ul. Wojennej urzędnicy dopuścili zabudowę o wysokości 20,5m, dodatkowo dopuszczając na dachu obudowane elementy infrastruktury o wysokości do 2,5m. Jak wynika z analizy urbanistycznej okoliczna zabudowa ma wysokość do 17,8m w przypadku dachów płaskich i 17,3m w przypadku dachów stromych. Naszym zdaniem w tym przypadku wyznaczona przez urzędników wysokość zabudowy nie jest odpowiednia. Dodatkowo Ratusz dopuścił by wysokość górnej krawędzi elewacji nowej zabudowy była tej samej wysokości. Z analizy urbanistycznej wynika, że aktualnie ta wartość mieście się w przedziale od 10,6m do 17,8m. Ta wartość ani nie stanowi przedłużenia krawędzi sąsiedniej zabudowy, ani nie wynika z analizy urbanistycznej. Tym samym jest niezgodna z prawem.
Brak interesu społecznego
W oby przypadkach Fundacja wniosła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wszczęcie postępowania ws. unieważnienia decyzji o warunkach zabudowy: numer 665/19 znak AB-LA-II.6730.1.145.2019 dla ul. Wojennej oraz 306/17 znak AB-LA-II.6730.118.2016 dla ul. Nowy Świat oraz dopuszczenie do tego postępowania Fundacji na prawach strony. Wystąpienia te skierowaliśmy w lipcu 2022 roku. Wskazaliśmy przy tym, że:
- planowana inwestycja powstaje i już negatywnie oddziałuje na krajobraz,
- przez znaczny wskaźnik utwardzenia negatywnie wpływa na możliwości retencyjne terenu oraz wzmacnia efekt miejskiej wyspy ciepła,
- niweczy zasady ładu przestrzennego oraz poszanowania zasady „dobrego sąsiedztwa”,
- narusza zasadę równego traktowania różnych podmiotów, ponieważ w tej okolicy większość podmiotów nie otrzymała tak atrakcyjnych warunków zabudowy.
SKO nie przychyliło się jednak do stanowiska Fundacji i odmówiło wszczęcia tych postępowań. SKO uznało, że wniosek jest zbieżny z celami statutowymi naszej organizacji, jednak zdaniem SKO za wszczęciem takich postępowań nie przemawiał interes społeczny. A przynajmniej zdaniem SKO takiego nie wykazała Fundacja Wolności.
* – chodzi o przesłanki umożliwiające wszczęcie na wniosek organizacji społecznej postępowania administracyjnego: działanie uzasadnione celami statutowymi organizacji oraz interes społeczny.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.