Garaż i usługi w parku Jana Pawła II – nasze wątpliwości
- 7 listopada 2023
- Aktualności
Spółka Global Rent ma już pozwolenie na budowę w wąwozie Czuby. Ma tam powstać budynek garażowy oraz usługowy. Inwestycja budzi sprzeciw lokalnej społeczności. Przyjrzeliśmy się całej inwestycji i mamy wątpliwości, czy taka inwestycja powinna tam powstać.
Spółka Global Rent ma już pozwolenie na budowę w wąwozie Czuby. Powstać mają tam dwa budynki:
– budynek garażowy V kondygnacyjny (z czego IV nadziemne), gdzie znajdzie się 170 miejsc parkingowych,
– budynek usługowy IV kondygnacyjny (z czego III nadziemne), gdzie znajdą oferowane będzie garażowanie z wypożyczalnią rowerów, hulajngów, segway’i i innego sprzętu rowerowego, obsługa serwisowa wymienionych nośników komunikacji, czyli serwisowanie, wulkanizacja, diagnostyka, sklep motoryzacyjny, pomieszczenia biurowa niezbędne do administracji budynku parkingowo-garażowego oraz budynku usługowego.
Elewacja budynku ma być ażurowa. – Falująca secesyjnie w pasach siatka zimnociągniona lub blacha perforowana – tak pisze o niej projektant. Elewacja ta ma być idealnym oparciem dla roślin pnących. Na wizualizacjach, na których widać tylko blachę nie wygląda to zachęcająco. Pozostaje mieć nadzieje, że jak najszybciej elewację pokryje zieleń.
Wątpliwości lokalnej społeczności budzi możliwość zabudowania tego terenu. Przyjrzeliśmy się tej sprawie i też mamy wątpliwości czy taka zabudowa może w tym miejscu powstać.
Po pierwsze zgodność z planem miejscowym.
Spojrzeliśmy na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które mówią co gdzie może powstać (pokazaliśmy je poniżej). I tutaj zaskoczenie rysunki tego planu różnią się między sobą. W treści uchwały zapisano, że na plan składa się część tekstowa uchwały oraz rysunki stanowiące integralną całość. Na sposób zagospodarowania terenu wskazują trzy rysunki: plansza podstawowa w skali 1:2 000, plansza koordynacyjna i plansza polityki przestrzennej w skali 1:10 000.
Pierwszy rysunek pozwala na zabudowę, pozostałe dwa już nie. Różnica sprowadza się do innego oznaczenia przeznaczenia tego terenu:
– w skali 1:2000 teren oznaczano jako KS1 – tereny parkingów, parkingo-garaży, garaży, znajdujące się poza strefą ESOCH i Parku Czuby,
– w skali 1:10000 teren oznaczono jako teren zieleni, znajdujący się w strefie ESOCH i Parku Czuby.
Na rysunku drugim i trzecim zaznaczono, jednak że Plansza ma charakter koordynacyjny. Podstawą do realizacji jest podstawowy rysunek planu w skali 1:2 000. Trudno jednak zapis ten rozumieć inaczej niż jako wskazanie, że dokładną granicę poszczególnych terenów określa rysunek pierwszy, ale wyłącznie w sytuacji zbieżności tych rysunków. W końcu rozbieżność rysunków oznacza wewnętrzną sprzeczność. A to zaprzecza integralności dokumentu.
Co więcej w tekście planu zapisano wprost, że rysunek w skali 1:2000 określa linie rozgraniczające przeznaczenie terenów. Takiego samego zapisu nie jednak dla zasad zagospodarowania terenu określonych strefami.
Wybiórcza analiza tego planu nie pozwoliła nam znaleźć innego miejsca, gdzie rysunki są rozbieżne między sobą. Który rysunek jest więc prawidłowy? Rozwiać by to mogła analiza dokumentacji planistycznej czy zapoznanie się z oryginałem rysunku. Tego ostatniego urzędnicy nam odmówili.
Pomocna może być analizą części tekstowej. Ta wskazuje, że strefa Parku Czuby obejmuje naturalnie ukształtowaną rozległą dolinę, wraz ze zboczami, zaś strefa ESOCH obejmuje m.in. suche doliny. Zapisy te sugerowałyby, że to na rysunku w skali 1:2000 błędnie wyznaczono granice poszczególnych stref. Tym samym dopuszczając zabudowę w miejscu, które przed taką zabudową powinno być chronione.
W nowym studium strefa ESOCH wyznaczona jest zgodnie z rysunkami w skali 1:10 000 – tymi, które nie dopuszczają zabudowy.
Po drugie: czy taka funkcja jest tu dopuszczalna?
W planie miejscowym wyróżniono dwa podobne przeznaczenia terenów:
tereny urządzeń komunikacyjnych KS z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod: urządzenia komunikacji zbiorowej (dworce, zajezdnie, stacje obsługi), obiekty usług technicznych motoryzacji (stacje obsługi, myjnie, zajezdnie, bazy samochodowe, salony sprzedaży itp.), stacje paliw płynnych i gazowych z zapewnieniem w zagospodarowaniu działki udziału terenów zieleni, realizowanej w formie zarówno dekoracyjnej jak również rekreacyjno-wypoczynkowej.
tereny urządzeń komunikacyjnych KS1 z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod parkingi, parkingo-garaże i garaże z zapewnieniem udziału zieleni w zagospodarowaniu działki, w tym zwłaszcza różnych form zieleni wysokiej. To właśnie na tym terenie ma powstać budynek garażowy i budynek usługowy.
Skoro mamy różne przeznaczenie terenów i różne zapisy dla tych terenów to oczywistym jest, że opisy te nie dotyczą tego samego.
Na terenie KS plan dopuszcza:
1) lokalizacje zapleczy administracyjno-socjalnych dla jednostek eksploatujących,
2) lokalizacje sieci i urządzeń infrastruktury technicznej w ilości niezbędnej dla potrzeb użytkowników oraz innych urządzeń i obiektów związanych z funkcją podstawową,
3) wzbogacenie programu podstawowego o program usługowy obejmujący handel, gastronomię, miejsca noclegowe.
W przypadku będącego w centrum naszego zainteresowania terenu KS1 plan dopuszcza lokalizację wyłącznie elementów wymienionych w ww. punkcie 2. Całość programu dodatkowego w obu przypadkach nie może zajmować więcej niż 15% powierzchni terenu.
Skoro obszar KS od obszaru KS1 różni się dopuszczeniem realizacji dodatkowych funkcji: lokalizacji zapleczy administracyjno-socjalnych dla jednostek eksploatujących czy wzbogacenie programu podstawowego o program usługowy obejmujący handel, gastronomię, miejsca noclegowe to oczywistym jest, że na obszarze KS1, dla którego takich dodatkowych funkcji nie określono, nie można ich realizować. Warto przy tym podkreślić, że na obszarze KS wprost wymieniono, że funkcją podstawową są m.in. salony sprzedaży czy stacje paliw a nie wyłącznie parkingi, parkingo-garaże i garaże jak ma to miejsce w przypadku spornej inwestycji.
Po trzecie: gdzie wymagane nasadzenia?
W opisie planowanej inwestycji nie znalazłem informacji by na terenie inwestycji znaleźć się miały wymagane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego różne formy zieleni wysokiej. – Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącymi terenu KS1, w zagospodarowaniu działki zielenią należy zapewnić zwłaszcza udział różnych form zieleni wysokiej – czytam w uzasadnieniu decyzji środowiskowej. Co na to projekt budowlany? – W obszarze przeznaczonym pod inwestycje zaprojektowano zieleń niską. W związku z brakiem wygrodzenia całej inwestycji, teren zielony tworzący otoczenie biologicznie czynne inwestycji, może być bezpośrednio powiązany z przylegającymi terenami zieleni ogólnodostępnej miejskiej – czytam w projekcie. W innym miejscu co prawda wskazuje się na nasadzenie 9 drzew, będą to jednak drzewa średnie w formie niskopiennej.
Po czwarte: rozbieżność z decyzją środowiskową
W karcie informacyjnej przedsięwzięcia oraz decyzji środowiskowej czytamy, że w przedmiotowych budynkach nie przewidziano wind samochodowych. Te jednak znajdują się w projekcie budowlanym i stanowią jedyną formę komunikacji wewnątrz budynku garażowego. – Komunikacja pionowa samochodowa odbywa się za pomocą dźwigu samochodowego zlokalizowanego w centralnej części – zapisano w projekcie budowlanym.
Czy tak subtelna zmiana ma wpływ na decyzję środowiskową? Naszym zdaniem tak. Po pierwsze winda jest mniej ekologiczna: pobiera energię, wymaga materiałów eksploatacyjnych. Po drugie może się zepsuć co powoduje, że z inwestycji tymczasowo nie da się korzystać wcale. Po trzecie zaplanowana winda może nie nadążać z obsługą pojazdów. Pamiętajmy, że mówimy o obsłudze jedną windą 4 kondygnacji i ponad setki pojazdów. Ograniczona przepustowości windy przekłada się na mniejsze wykorzystanie parkingu i ew. korki na dojeździe do niej. W efekcie budujemy przewymiarowany parking, który potencjalnie może stać pusty. Stanowczo nie jest to ekologiczne. Po czwarte w razie pożaru winda może znacząco zwiększyć zagrożenie, gdyż uniemożliwia usunięcie pojazdów z obszaru zagrożonego pożarem.
Dodatkowo funkcjonowanie windy powinno być uwzględnione w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia w części dot. analizy oddziaływań akustycznych. W dokumencie tym głośność budynku garażowego związana jest wyłącznie z pracującymi w nim instalacjami (oczywiście bez windy), oraz autami manewrującymi przez 30 sekund. W przypadku jednej, wolnej windy założony czas pracy silników pojazdów manewrujących może być mocno niedoszacowany. Jak długo będą manewrować pojazdy? Wszystko zależy od parametrów windy, szczególnie jej szybkości i przepustowości. Tym samym, w związku z ujawnieniem nowych okoliczności należałoby poprawić analizę oddziaływań akustycznych. Dopiero ona da odpowiedź czy budynek garażowy z windą będzie uciążliwy dla otoczenia.
Jeśli będzie to urząd będzie mógł w decyzji określić warunki, które trzeba spełnić.
Co dalej?
W związku z dostrzeżonymi wątpliwościami wystąpiliśmy:
– do Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki wskazując na niezgodność wydanego pozwolenia na budowę z planem miejscowym. Wojewoda może nawet stwierdzić nieważność wydanej decyzji.
– do Prezydenta Miasta Lublin o wznowienie postępowania ws. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Liczymy, że po wznowieniu materiał dowodowy zostanie uzupełniony o poprawione analizy oddziaływań akustycznych. W oparciu o nie będzie można stwierdzić czy takie rozwiązanie będzie powodować nadmierną uciążliwość dla terenów sąsiednich.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.