Błyskawiczna reakcja Fundacji ws. odmowy zatrudniania przez MPK Lublin
- 26 kwietnia 2021
- Aktualności
Dziś w Dzienniku Wschodnim pojawił się artykuł dot. MPK Lublin. Chodzi o odmawianie przez spółkę zatrudnienia osobom, które świadczą pracę podwykonawcy. Sprawę natychmiast zgłosiliśmy do Państwowej Inspekcji Pracy.
Jak czytamy w artykule Dominika Smagi:
– To nie jest nasza zła wola, a zapis w umowie z firmą Akam – odpowiada rzeczniczka miejskiej spółki przewozowej. Powołuje się na punkt mówiący, że MPK „nie będzie nakłaniać” pracowników agencji do podjęcia zatrudnienia w MPK „na podstawie umowy o pracę lub jakiekolwiek innej umowy cywilnoprawnej”.
Zapisy pomiędzy firmami mające na celu zakaz przejmowania pracowników są z mocy prawa nieważne. W szczególności zapisy takie są niezgodne z art. 351¹ Kodeksu Cywilnego, w zakresie w jakim są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, oraz z art. 10 Kodeksu Pracy, który gwarantuje swobodę wyboru miejsca pracy. Ponadto należy podkreślić, że w artykule mowa o nakłanianiu przez MPK Lublin pracowników podwykonawcy do zatrudnienia w spółce. Tymczasem pracownicy do spółki zgłaszają się dobrowolnie i nie są przez spółkę bezpośrednio nakłaniani. Tym bardziej przepis taki nie może stanowić powodu odmowy zatrudnienia.
O sprawie poinformowaliśmy Państwową Inspekcję Pracy jako organ właściwy w tego typu sprawach. Czekamy na reakcję z jej strony.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.