Radni mieli 3 miesiące, ale i tak się nie wyrobili. Składamy wniosek o potrącenie diet
- 5 września 2023
- Aktualności, Lubelskie pod kontrolą
1 czerwca br. złożyliśmy petycję do Rady Miasta Lublin. Zgodnie z ustawą o petycjach, radni mieli trzy miesiące na jej rozpatrzenie. Czas minął, a radni ani razu nie spotkali się, aby podjąć decyzję, czy uwzględnić petycję.
W związku z tym, że radni nie wykonali swoich obowiązków, złożyliśmy wniosek o potrącenie im diet. Jednocześnie wysłaliśmy pytanie o to, ile w tej kadencji Rady Miasta Lublin było skarg, wniosków i petycji nierozpatrzonych w terminie.
Poniżej treść wniosku w sprawie obniżenia diet w związku z niewywiązaniem się z 3‑miesięcznego terminu na rozpatrzenie petycji:
Wysoka Rado,
Szanowny Panie Przewodniczący,
w dniu 1 czerwca br. Fundacja Wolności złożyła petycję w interesie publicznym do Rady Miasta Lublin. Petycja została zarejestrowana w BIP tego samego dnia. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o petycjach „Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia”. Termin ten minął w ubiegły piątek, 1 września. Co prawda, w przypadku wystąpienia niezależnych okoliczności, uniemożliwiających jej rozpatrzenia, można ten termin wydłużyć o kolejne 3 miesiące, jednak nie dostaliśmy informacji, aby takie okoliczności wystąpiły.Rada Miasta Lublin nie wywiązała się więc z ustawowego obowiązku. Na marginesie dodam, że od dnia złożenia petycji nie zwołano posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji, celem zaopiniowania złożonej petycji a w porządku obrad sesji Rady, zaplanowanej na 7 września, również nie ma tematu rozpatrzenia petycji. Dopiero dziś (4 września) otrzymaliśmy pismo z informacją, że petycja zostanie rozpatrzona do 19 października z powodu „postępowania wyjaśniającego”.
Radnym za sprawowanie swojej funkcji przysługuje dieta (art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w swym wyroku z 7 listopada 2013 r., stwierdził, że „użyty przez ustawodawcę wyraz dieta należy rozumieć jako zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji. Jego istota sprowadza się do wyrównywania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem wskazanej funkcji. Jeżeli dieta sprowadza się do wyrównania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji przewodniczącego rady, to osoba pełniąca tę funkcję zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków poniesionych w związku ze sprawowaniem funkcji, a nie z tytułu samego faktu bycia taką osobą” (sygn. akt II SA/Op 316/13).
W związku z tym, że radni Rady Miasta w kontekście złożonej petycji, nie wykonali swoich obowiązków – przez 3 miesiące nie rozpatrzyli petycji (nie sprawowali swojej funkcji w tym zakresie), na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego, zwracam się z wnioskiem o potrącenie wszystkim radnym Rady Miasta Lublin części diety za miesiąc sierpień.
Jeśli potrącenie diety z jakichś przyczyn nie jest możliwe, zwracam się z wnioskiem do radnych Rady Miasta Lublin o wpłatę 10% ostatnio wypłaconej diety z powrotem na konto Urzędu Miasta Lublin.
Jednocześnie składam wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie:
1. Ile skarg, wniosków i petycji w okresie od początku bieżącej kadencji Rady Miasta do dnia rozpatrzenia wniosku, zostało przez radę rozpatrzonych po terminie lub w ogóle nie rozpatrzonych?
2. Jakie były powody rozpatrzenia po terminie lub braku rozpatrzenia poszczególnych skarg, wniosków i petycji?
Przedmiotowe informacje proszę przesłać w formie elektronicznej na adres prezes@fundacjawolnosci.org
Projekt realizowany dzięki dotacji z programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG. Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi 101 800 euro.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.