Ewa odeszła. Następcy ds. seniorów nie będzie

No Com­ments

Po 14 latach ze sta­no­wi­skiem Peł­no­moc­ni­ka ds. senio­rów poże­gna­ła się Ewa Dados. I nowej oso­by peł­nią­cej tę funk­cję nie będzie. Wła­dze Lubli­na oce­nia­ją, że w zupeł­no­ści wystar­cza Rada Seniorów.

Peł­na wraż­li­wo­ści, życz­li­wo­ści i chę­ci nie­sie­nia pomo­cy, a przede wszyst­kim otwar­ta na dru­gie­go czło­wie­ka – taka jest Ewa Dados” – tak w stycz­niu na swo­im ofi­cjal­nym pro­fi­lu face­bo­oko­wym pisał pre­zy­dent Krzysz­tof Żuk. Żegnał w ten spo­sób Peł­no­moc­nicz­kę ds. seniorów.

Naszą współ­pra­cę na rzecz naj­star­szych lubli­nia­nek i lubli­nian roz­po­czę­li­śmy w 2011 roku. Przez te wszyst­kie lata, Ewa z ogrom­nym zaan­ga­żo­wa­niem i ener­gią oraz wyjąt­ko­wą dla sie­bie empa­tią poma­ga­ła nam w akty­wi­za­cji śro­do­wi­ska lubel­skich senio­rek i senio­rów, współ­or­ga­ni­zu­jąc kon­cer­ty, warsz­ta­ty czy spo­tka­nia. Naszym wspól­nym dzie­łem są choć­by corocz­ne Lubel­skie Dni Senio­ra, tak lubia­ne przez star­sze poko­le­nia” – dodał w inter­ne­to­wym wpisie.

Ewa Dados prze­sta­ła peł­nić funk­cję w stycz­niu. Jej rola pole­ga­ła na pośred­ni­cze­niu mię­dzy mia­stem a naj­star­szy­mi miesz­kań­ca­mi. Ini­cjo­wa­ła skie­ro­wa­ne do nich wyda­rze­nia, inter­we­nio­wa­ła w ich spra­wach, dzia­ła­ła na rzecz inte­gra­cji tego środowiska.

Następcy nie będzie

Kto zastą­pi Dados? Oka­zu­je się, że nikt. – Aktu­al­nie nie ma planów powo­ła­nia nowe­go Peł­no­moc­ni­ka ds. Seniorów. Na prze­strze­ni lat, które upły­nę­ły od listo­pa­da 2011 roku, czy­li od momen­tu utwo­rze­nia funk­cji Peł­no­moc­ni­ka ds. Seniorów, sytu­acja naj­star­szych miesz­ka­nek i miesz­kańców nasze­go mia­sta znacz­nie się zmie­ni­ła – infor­mu­je Anna Czer­won­ka z biu­ra pra­so­we­go lubel­skie­go Ratusza.

Co dokład­nie ozna­cza ta zmia­na sytu­acji, nie wyja­śnia. Ale doda­je, że: - Oso­by w wie­ku senio­ral­nym są liczą­cą się i zauwa­żal­ną gru­pą spo­łecz­ną, mają­cą swo­ją repre­zen­ta­cję w Radzie Seniorów Mia­sta Lublin.

Ozna­cza to, że teraz Rada ma być tym orga­nem, do któ­re­go ze swo­imi spra­wa­mi mają zwra­cać się senio­rzy. Mogą tak­że do Anny Augu­sty­niak, zastęp­czy­ni pre­zy­den­ta ds. spo­łecz­nych. Obec­na Rada Senio­rów zosta­ła powo­ła­na w 2024 roku, a jej zada­niem jest m.in. opinio­wa­nie spraw, z któ­ry­mi zwra­ca się do niej pre­zy­dent czy może pro­po­no­wać pro­jek­ty uchwał.

Skład Rady Seniorów

  • Maria Lasko­w­ska-Szcze­­śniak – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Tysią­ca Kro­ków, Prze­wod­ni­czą­ca Rady;

  • Mał­go­rza­ta Zmy­słow­ska – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Kul­tu­ry Chrze­ści­jań­skiej „Artos”, Zastęp­ca Prze­wod­ni­czą­cej Rady;

  • Sła­wo­mir Skow­ro­nek – kan­dy­dat samo­dziel­ny, Sekre­tarz Rady;

  • Wie­sła­wa Bie­niek – zgło­szo­na przez Pol­ski Zwią­zek Eme­ry­tów Ren­ci­stów i Inwa­li­dów Zarząd Okrę­go­wy z sie­dzi­bą w Lublinie;

  • Bar­ba­ra Fra­n­kie­­wicz-Ćwi­­kła – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Stre­fa Dorastania;

  • Hali­na Balak – zgło­szo­na przez Sto­wa­rzy­sze­nie Samo­po­mo­cy Terytorialnej;

  • Ire­na Kle­kow­ska – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Wolności;

  • Kry­sty­na Krzy­­ża­­no­w­ska-Mróz – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Aktyw­no­ści Obywatelskiej;

  • Han­na Księ­­żo­­po­l­ska-Bach­ma­­tiuk – kan­dy­dat samodzielny;

  • Anna Kusz­ne­ruk – kan­dy­dat samodzielny;

  • Kata­rzy­na Ota­chel – zgło­szo­na przez Fun­da­cję na Rzecz Senio­rów „Bonum Vitae”;

  • Tere­sa Radom­ska – zgło­szo­na przez Lubel­ski Zwią­zek Inwa­li­dów Narzą­du Ruchu Oddział w Lublinie;

  • Kry­sty­na Strze­lec­ka – zgło­szo­na przez Fun­da­cję Maturita;

  • Bar­ba­ra Tokar­ska – zgło­szo­na przez Lubel­ski Oddział Okrę­go­wy Pol­skie­go Czer­wo­ne­go Krzyża.

Ewa Dados i Krzysztof Żuk

fot. Ewa Dados i Krzysz­tof Żuk (Fot. Krzysz­tof Żuk Facebook)

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokalny.

O Fundacji Wolności

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokal­ny. Chce­my aby ludzie mie­li wie­dzę o samo­rzą­dzie, moty­wa­cję oraz bez­po­śred­ni wpływ na decy­zje, wła­dze, wydat­ki oraz swo­je otoczenie.

Czy jesteś świad­kiem prze­wi­nie­nia urzęd­ni­ków w Lubli­nie? A może pró­bu­jesz zdo­być ogól­no­do­stęp­ne infor­ma­cje w urzę­dzie, ale są zata­ja­ne? Pomo­że­my Ci!

Dba­my o przej­rzy­stość naszej stro­ny. Wszyst­kie star­sze wpi­sy odnaj­dziesz w archi­wum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszyst­kie wpisy