Po 14 latach ze stanowiskiem Pełnomocnika ds. seniorów pożegnała się Ewa Dados. I nowej osoby pełniącej tę funkcję nie będzie. Władze Lublina oceniają, że w zupełności wystarcza Rada Seniorów.
„Pełna wrażliwości, życzliwości i chęci niesienia pomocy, a przede wszystkim otwarta na drugiego człowieka – taka jest Ewa Dados” – tak w styczniu na swoim oficjalnym profilu facebookowym pisał prezydent Krzysztof Żuk. Żegnał w ten sposób Pełnomocniczkę ds. seniorów.
„Naszą współpracę na rzecz najstarszych lublinianek i lublinian rozpoczęliśmy w 2011 roku. Przez te wszystkie lata, Ewa z ogromnym zaangażowaniem i energią oraz wyjątkową dla siebie empatią pomagała nam w aktywizacji środowiska lubelskich seniorek i seniorów, współorganizując koncerty, warsztaty czy spotkania. Naszym wspólnym dziełem są choćby coroczne Lubelskie Dni Seniora, tak lubiane przez starsze pokolenia” – dodał w internetowym wpisie.
Ewa Dados przestała pełnić funkcję w styczniu. Jej rola polegała na pośredniczeniu między miastem a najstarszymi mieszkańcami. Inicjowała skierowane do nich wydarzenia, interweniowała w ich sprawach, działała na rzecz integracji tego środowiska.
Następcy nie będzie
Kto zastąpi Dados? Okazuje się, że nikt. – Aktualnie nie ma planów powołania nowego Pełnomocnika ds. Seniorów. Na przestrzeni lat, które upłynęły od listopada 2011 roku, czyli od momentu utworzenia funkcji Pełnomocnika ds. Seniorów, sytuacja najstarszych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta znacznie się zmieniła – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Co dokładnie oznacza ta zmiana sytuacji, nie wyjaśnia. Ale dodaje, że: - Osoby w wieku senioralnym są liczącą się i zauważalną grupą społeczną, mającą swoją reprezentację w Radzie Seniorów Miasta Lublin.
Oznacza to, że teraz Rada ma być tym organem, do którego ze swoimi sprawami mają zwracać się seniorzy. Mogą także do Anny Augustyniak, zastępczyni prezydenta ds. społecznych. Obecna Rada Seniorów została powołana w 2024 roku, a jej zadaniem jest m.in. opiniowanie spraw, z którymi zwraca się do niej prezydent czy może proponować projekty uchwał.
Skład Rady Seniorów
-
Maria Laskowska-Szcześniak – zgłoszona przez Fundację Tysiąca Kroków, Przewodnicząca Rady;
-
Małgorzata Zmysłowska – zgłoszona przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Artos”, Zastępca Przewodniczącej Rady;
-
Sławomir Skowronek – kandydat samodzielny, Sekretarz Rady;
-
Wiesława Bieniek – zgłoszona przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Okręgowy z siedzibą w Lublinie;
-
Barbara Frankiewicz-Ćwikła – zgłoszona przez Fundację Strefa Dorastania;
-
Halina Balak – zgłoszona przez Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej;
-
Irena Klekowska – zgłoszona przez Fundację Wolności;
-
Krystyna Krzyżanowska-Mróz – zgłoszona przez Fundację Aktywności Obywatelskiej;
-
Hanna Księżopolska-Bachmatiuk – kandydat samodzielny;
-
Anna Kuszneruk – kandydat samodzielny;
-
Katarzyna Otachel – zgłoszona przez Fundację na Rzecz Seniorów „Bonum Vitae”;
-
Teresa Radomska – zgłoszona przez Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu Oddział w Lublinie;
-
Krystyna Strzelecka – zgłoszona przez Fundację Maturita;
-
Barbara Tokarska – zgłoszona przez Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
fot. Ewa Dados i Krzysztof Żuk (Fot. Krzysztof Żuk Facebook)
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.