Audyt – bezpłatne szczepienia dla seniorów w Lublinie
Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Lublinie
opracował
zespół Grupy Seniorów w składzie:
Marian Ignaciuk
Krystyna Krzyżanowska-Mróz
Zofia Kociubowska
Elżbieta Wójcik
(pod opieką redakcyjną Krzysztofa Kowalika)
w ramach
projektu
Lublin, wrzesień 2020 r.
Wstęp
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych to z jednej strony odpowiedź na oczekiwania społeczne seniorów, z drugiej program zdrowotny, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę w tej grupie podwyższonego ryzyka, ewentualnie zmniejszenie powikłań w wyniku przebytej choroby. Szczepienie przeciwko grypie jest szczepieniem zalecanym wymienionym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.
Z punktu widzenia seniorów zaletą programu jest jego bezpłatność i nieobowiązkowość. Ważna jest dla nich dostępność informacji o funkcjonowaniu programu.
Założenia programu
Uchwałą Nr 739/XXIX/2017 Rady Miasta Lublin z dnia 27 kwietnia 2017 r. przyjęto „Program profilaktyczny chorób zakaźnych w zakresie szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia”.
Celem głównym programu jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców Lublina powyżej 65 – go roku życia, mieszkających na terenie Miasta Lublin poprzez przeprowadzenie programu szczepień ochronnych przeciw grypie.
Celami szczegółowymi programu są:
1) zmniejszenie liczby mieszkańców w wieku co najmniej 65-go roku życia chorujących na grypę,
2) zmniejszenie liczby zgonów w wyniku grypy i jej powikłań,
3) zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców Lublina o grypie i jej powikłaniach oraz roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych,
4) uzyskanie możliwie najwyższej liczby osób uczestniczących w programie.
Intencją twórców programu jest sukcesywne, coroczne szczepienie osób powyżej 65 roku życia, które będzie skutkować zmniejszeniem ryzyka zachorowania oraz zmniejszeniem skutków wywołanych infekcją wirusem grypy.
Szczepienia w sezonie wzmożonego jesiennego rozprzestrzeniania się wirusów grypy pozwoli na ograniczenie skutków sezonowych epidemii a także zmniejszy częstość występowania schorzeń i zgonów wynikających z powikłań pogrypowych.
Miernikami efektywności programu są:
1) liczba zaszczepionych osób powyżej 65 roku życia,
2) liczba osób powyżej 65 roku życia hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań;
3) liczba zgonów wywołanych infekcją wirusem grypy lub będących skutkiem powikłań pogrypowych.
Program zakłada, że każdego roku zostanie wyszczepionych min. 11 tys. Osób powyżej 65 roku życia, a w okresie 5 lat – grupa 55 tys. Osób. Łącznie program miałby objąć ok. 18% populacji seniorów, tj. Dwa razy więcej niż przed rozpoczęciem realizacji programu
Dodatkowo w ramach programu przewidziano edukację adresatów programu w zakresie:
– prawidłowego stosowania antybiotyków celem ochrony ich skuteczności;
– informacji na temat niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą infekcje wywołane wirusem grypy,
– popularyzacji szczepień ochronnych jako profilaktyki chorób zakaźnych w razie wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych
Osoby do programu zostaną zaproszone przez:
– informacja na stronie internetowej Urzędu Miasta,
– informacja w podmiotach leczniczych wykonujących szczepienia (strona internetowa, tablica ogłoszeń); podmiot leczniczy; który otrzyma środki finansowe zobowiązany będzie do informowania pacjentów o szczepieniach,
– informacja w lokalnych mediach,
– informacja od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek,
– konferencja prasowa Prezydenta Miasta Lublin zachęcająca do szczepień,
– wykorzystanie materiałów dostępnych do promocji szczepień ze strony internetowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Realizacja programu będzie polegała na:
1. Przygotowanie i przeprowadzenie procedury konkursowej; wyłonienie podmiotów leczniczych realizujących program; podpisanie umów na realizację programu.
2. Rozpowszechnienie informacji na temat szczepień oraz infekcji wirusem grypy (strona internetowa Urzędu Miasta Lublin, informacja w lokalnych mediach, informacja na terenie podmiotów realizujących program).
3. Przeprowadzenie szczepień przez podmioty wyłonione w drodze konkursu ofert (przeprowadzenie lekarskiego badania kwalifikującego do szczepienia oraz wykonanie szczepienia).
4. Sporządzenie opracowania z przebiegu przeprowadzonych szczepień, na podstawie sprawozdań przesłanych przez realizatorów programu.
Co ważne w ramach programu uczestnicy programu nie podlegają rejonizacji – mogą się zaszczepić w dowolnej placówce biorącej udział w programie.
Kryteria kwalifikacji uczestników do programu to:
1) wiek co najmniej 65 rok życia;
2) miejsce zamieszkiwania Lublin;
3) brak przeciwskazań do szczepienia.
Ustalenia audytu
W Lublinie w ubiegłych latach były prowadzone szczepienia ochronne przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia”. Poniższa tabela prezentuje środki przeznaczone na ten cel i liczbę zaszczepionych osób.
rok |
środki zaplanowane w budżecie |
środki zaplanowane w programie |
wydatkowane środki |
wykorzystanie środków |
liczba zaszczepionych seniorów |
planowana do zaszczepienia liczba seniorów |
wykonanie planu |
2017 |
345 290 |
287 020 |
6 946 |
11 000 |
63,15% |
||
2018 |
350 000 |
353 210 |
324 280 |
92,65% |
8 107 |
11 000 |
73,70% |
2019 |
360 000 |
361 240 |
321 680 |
89,36% |
8 042 |
11 000 |
73,11% |
2020 |
370 000 |
369 600 |
11 000 |
W porównaniu do programu można stwierdzić, że środki przeznaczone na realizacje programu są zgodne z planem finansowym programu. Nie pozwoliło to jednak sfinansować zakładanej liczby wyszczepień, ponieważ koszty wyszczepienia okazały się dużo większe niż planowane. Wg programu koszt jednego wyszczepienia w latach 2018–2020 powinien wynosić ok. 33 zł, a w rzeczywistości wyniósł 40 zł. Mimo tego nie skorygowano kosztów funkcjonowania programu, co przełożyło się na nie osiągnięcie zakładanej liczby wyszczepień w poszczególnych latach.
Program zakładał, że każdego roku zostanie wyszczepionych min. 11 tys. Osób powyżej 65 roku życia, a w okresie 5 lat – grupa 55 tys. Osób. Łącznie program miałby objąć ok. 18% populacji seniorów, tj. dwa razy więcej niż przed rozpoczęciem realizacji programu. Tymczasem w 2019 roku objął niewiele ponad 11% mieszkańców.
Realizacja programu w latach 2018–2020 została poprzedzona przeprowadzeniem procedury konkursowej1 i wyłonieniem podmiotów leczniczych realizujących program. W efekcie mieszkańcy mogli skorzystać z programu szczepień w 44 lokalizacjach przez dwa lata z rzędu. Tak duża liczba miejsc, w których można się zaszczepić przekłada się na większą dostępność programu dla mieszkańców. Urząd miasta zobowiązał podmioty realizujące program do:
1) przeprowadzenie badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia;
2) wykonanie szczepienia szczepionką 4‑walentną;
3) dokonanie wpisu o szczepieniu do wymaganej dokumentacji medycznej lub wydanie stosownego zaświadczenia;
4) edukację prozdrowotną, w tym o możliwości wystąpienia odczynu poszczepiennego;
5) utylizację odpadów.
Od sezonu epidemicznego 2017/2018 na rynku dostępne były trójwalentne lub czterowalentne szczepionki przeciw grypie, natomiast od sezonu 2020/2021 tylko czterowalentne (tj. działające przeciw 4 typom wirusa). Urząd Miasta wymagał więc teoretycznie lepszych i skuteczniejszych szczepionek.
W zakresie edukacji prozdrowotnej w wymaganiach konkursu nie określono na czym powinna polegać edukacja prozdrowotna i jakich tematów dotyczyć. W umowach zapisano, że obowiązkiem świadczeniodawcy jest przeprowadzenie edukacji prozdrowotnej w stosunku do osób zakwalifikowanych do szczepień przeciw grypie oraz w zakresie postępowania w przypadku wystąpienia odczynów poszczepiennych. Dodatkowo umowa przewiduje, że świadczeniodawca obejmie ankietą 10% osób objętych szczepieniami. Z ankiet za 2016 rok wynika, że powyżej 80% respondentów była edukowana w tym zakresie.
W umowach zawarto też zapisy dot. obowiązku podania do publicznej wiadomości na terenie placówki oraz na stronie internetowej informacji dot. dni i godzin realizacji programu. Sprawdziliśmy 5 wybranych realizatorów programu pod kątem informacji na stronie internetowej. Nie znaleźliśmy ich na 4 z 5 stron2 (na 44 podmioty realizujące program), przy czym strona, na której znalazły się te informacje należy do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, która jest podmiotem publicznym. Informacja ta znalazła się w zakładce Programy. Jest tam informacja o realizacji przed podmiot Szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. Informacja ta nie zawiera jednak daty, więc nie wiadomo, kiedy ta informacja została opublikowana, jakiego okresu dotyczy. Brak też informacji o dniach i godzinach szczepień.
W ogłoszeniu konkursowym znalazł się ponadto zapis: Programy będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń pacjentów, bez względu na to, do którego podmiotu leczniczego zapisana jest dana osoba w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Pozytywnie należy ocenić brak rejonizacji programu, co pozwala zaszczepić się seniorom w dowolnej przychodni realizującej program.
W Programie zapisano: „Ocena programu będzie dokonana przy współpracy z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych oraz Państwowym Powiatowym Inspektorem sanitarnym w Lublinie. Ocena będzie dokonywana po każdym roku realizacji programu oraz po zakończeniu całości programu”. Z informacji otrzymanej w urzędzie wynika, że nie były realizowane coroczne oceny realizacji programu.
Jako mierniki efektywności programu wpisano:
1) liczba zaszczepionych osób powyżej 65 roku życia,
2) liczba osób powyżej 65 roku życia hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań;
3) liczba zgonów wywołanych infekcją wirusem grypy lub będących skutkiem powikłań pogrypowych.
Z informacji otrzymanej w urzędzie wynika, że nie posiada on tych danych za okres realizacji Programu, ale planuje je pozyskać po jego zrealizowaniu.
Z opracowania wyników ankiet za 2016 rok przeprowadzonych na grupie 803 respondentów, wynika, że większość pacjentów o programie dowiedziała się z ogłoszenia w przychodni (60%) lub informacji od pracownika medycznego (41%). Praktycznie wszyscy respondenci byli zadowoleni z możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień (99%). Większość respondentów była edukowana prozdrowotnie: o korzyściach płynących ze szczepień (98%), o możliwości wystąpienia odczynów poszczepiennych (89%) oraz postępowania w takim przypadku (82%). 2/3 respondentów deklarowało, że skorzystałoby by ze szczepienia, także, gdyby było płatne. Większość respondentów (74%) szczepi się by zabezpieczyć się przed zachorowaniem na grypę. Ponad 80% respondentów szczepiła się przeciw grypie po raz kolejny, a 96% poleciła by miejski program szczepień. Wyniki ankiet zawierają też podział odpowiedzi ze względu na płeć czy wykształcenie. Wyniki nie były publikowane a ich opracowanie wykonali studenci drugiego roku studiów pierwszego stopnia kierunku Zdrowie Publiczne Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Urząd wskazał, że Uniwersytet aktualnie pracuje nad opracowaniem ankiet za lata 2017–2019.
Niestety w ramach audyty nie udało nam się znaleźć osób, które skorzystały z Programu.
Czy udało się osiągnąć cele szczegółowe programu?
Celem głównym programu jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców Lublina powyżej 65 – go roku życia, mieszkających na terenie Miasta Lublin poprzez przeprowadzenie programu szczepień ochronnych przeciw grypie.
Celami szczegółowymi programu są:
1) zmniejszenie liczby mieszkańców w wieku co najmniej 65-go roku życia chorujących na grypę,
2) zmniejszenie liczby zgonów w wyniku grypy i jej powikłań,
3) zwiększenie wiedzy wśród mieszkańców Lublina o grypie i jej powikłaniach oraz roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych,
4) uzyskanie możliwie najwyższej liczby osób uczestniczących w programie.
Miasto nie posiada danych źródłowych w zakresie pkt 1 i 2, więc nie można obiektywnie ocenić czy Program zadziałał. Logicznie patrząc na jego realizację powinien zadziałać. Kwestią pozostaje w jakim stopniu. W zakresie punktu 3 na podstawie przedstawionych danych można stwierdzić, że osoby korzystające z Programu zostały wyedukowane.
W kilkunastoosobowej grupie seniorów zrzeszonych w Fundacji Wolności żaden senior nie miał wiedzy o miejskim programie. Środki na realizację programu były każdego roku wykorzystywane tylko w ok. 90%. Urząd otrzymał od realizatorów informacje o nie zrealizowaniu limitu szczepień, jednak dane te nie zostały ani upublicznione3 ani opracowane. Na podstawie przekazanych danych można było przeciwdziałać nie wykorzystaniu środków na Program. Mając na uwadze, że środki te nie były wykorzystane w 100% stwierdzamy, że Urząd Miasta nie był zainteresowany uzyskaniem możliwie najwyższej liczby osób uczestniczących w programie. Co roku program był realizowany od początku września do 20 listopada. Jedynie w 2020 roku program wydłużono, ze względu na małą liczbę wyszczepień, jednak było to związane z koronawirusem oraz brakiem szczepionek na rynku. Program został wydłużony do 14 grudnia.
Czy udało się zrealizować działania edukacyjne?
W ramach programu przewidziano edukację adresatów programu w zakresie:
1) prawidłowego stosowania antybiotyków celem ochrony ich skuteczności;
2) informacji na temat niebezpieczeństw jakie niosą ze sobą infekcje wywołane wirusem grypy,
3) popularyzacji szczepień ochronnych jako profilaktyki chorób zakaźnych,
4) postępowania w razie wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych.
Na podstawie przedstawionych danych można stwierdzić, że działania te zostały zrealizowane na pewno w punkcie 3 i 4. W pozostałych punktach wobec realizatorów Programu nie było wymagań dla prowadzenia takich działań edukacyjnych.
Czy mieszkańcy byli informowani o programie szczepień?
Zweryfikowaliśmy czy wywiązano się z zakładanych sposobów informowania o programie szczepień.
Sposób informowania |
Sposób realizacji |
informacja na stronie internetowej Urzędu Miasta |
Dedykowana zakładka o Programie oraz informacja w Aktualnościach na stronie urzędu* |
informacja w podmiotach leczniczych wykonujących szczepienia (strona internetowa, tablica ogłoszeń); podmiot leczniczy; który otrzyma środki finansowe zobowiązany będzie do informowania pacjentów o szczepieniach |
Informacji nie udało się zweryfikować w oparciu o wizyty w przychodniach z powodu koronawirusa. Na podstawie ankiet z 2016 roku można stwierdzić, że część osób deklarowała pozyskanie informacji o szczepieniu z informacji w przychodni. |
informacja w lokalnych mediach |
W trakcie trwania programu były publikowane informacje medialne na temat rozpoczęcia szczepień |
informacja od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek |
Na podstawie ankiet z 2016 roku można stwierdzić, że część osób deklarowała otrzymanie informacji o szczepieniu od personelu medycznego |
konferencja prasowa Prezydenta Miasta Lublin zachęcająca do szczepień |
Nie zweryfikowano. |
wykorzystanie materiałów dostępnych do promocji szczepień ze strony internetowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy |
Nie udało się nam znaleźć. |
Lublin na tle podobnych miast wojewódzkich
Przeprowadzono analizę porównawczą pomiędzy zbliżonymi do Lublina miastami wojewódzkimi: Białymstokiem, Katowicami, Rzeszowem i Szczecinem. Największy wskaźnik wyszczepień mieszkańców powyżej 65 roku życia posiada Rzeszów, w którym co szósty mieszkaniec jest zaszczepiony. Lublin zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce.
Lublin może być wzorem do naśladowania dla innych miast pod kątem dostępności placówek, w których senior może się bezpłatnie zaszczepić. Program jest dostępny aż w 44 przychodniach. Do tego wyniku zbliżają się jedynie Szczecin (35 przychodni) czy Katowice (24 przychodnie). Najmniejsza dostępność do placówek oferujących bezpłatne szczepienia jest w Białymstoku (6 przychodni) i Rzeszowie (4 przychodnie).
Lublin ponosi też najmniejsze koszty za pojedyncze szczepienie – 40zł. Zbliżone stawki są tylko w Katowicach – 43,5zł. Dużo drożej jest w pozostałych miastach: Białystok – 48,58zł, Rzeszów – 52,07zł, Szczecin – aż 58,82zł!
Na tle innych miast rzuca się w oczy, iż miasto Lublin nie przewidziało zmniejszenia środków na szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia w 2020 roku, choć od sierpnia tego roku szczepienia dla osób powyżej 75 roku życia są refundowane ze środków krajowych. Brak zmian w programie oznacza ponadto, że Gmina Lublin może płacić za szczepienie osób, które mogą być bezpłatnie zaszczepione z innych środków. Sytuacja taka może dodatkowo prowadzić do nadużyć, w których Gmina Lublin zapłaci za szczepionkę, której koszt został refundowany ze środków centralnych.
Program na tle Modelowego samorządowego programu polityki zdrowotnej profilaktyki grypy w grupach ryzyka4
Modelowy samorządowy program polityki zdrowotnej profilaktyki grypy w grupach ryzyka został opracowany w roku 2017 przez Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy. Autorzy wskazują w nim, że Dokument adresowany jest do samorządów i ma na celu pomoc merytoryczną Jednostkom Samorządu Terytorialnego, które planują wdrożyć program profilaktyki grypy na swoim terenie. W Modelowym Programie wpisano, że program powinien obejmować co najmniej 50% grupy docelowej populacji. Jedną z takich grup są osoby powyżej 65 roku życia. Taką grupę przyjęto w Lublinie, jednak szczepieniami objęto tylko ok. 12% grupy docelowej. Autorzy sugerują stosowanie szczepionki czterowalentnej jako skuteczniejszej. Taka stosowana jest w Lublinie.
Autorzy Modelowego Programu wskazują także na potrzebę monitorowania skuteczności programu przez monitorowanie stanu zdrowia szczepionych osób (czy zachorowały na grypę, jak ją przechodziły czy wystąpiły odczyny poszczepienne) oraz aktywność edukacyjną. W zakresie monitorowania skuteczności programu w Lublinie nie są jest realizowana tak szczegółowa ocena.
W zakresie edukacji podkreślono potrzebę podnoszenia świadomości zdrowotnej społeczności lokalnej ukierunkowanej na wzrost akceptacji czynnej profilaktyki grypy i innych chorób zakaźnych. Działaniem tym powinna być objęta cała populacji, bez względu na przynależność do grup ryzyka. Sugeruje się by poza edukacja bezpośrednią (przez lekarza, pielęgniarkę) realizować edukację pośrednią opartą o ulotki informacyjne, filmy edukacyjne i inne zaplanowane do wykorzystania materiały. W Lublinie w ramach programu nie są realizowane działania polegające na edukacji pośredniej, na całej populacji mieszkańców.
Podsumowanie
Pozytywnie należy ocenić fakt, że w Lublinie funkcjonuje program bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65 roku życia. Był on dużym ułatwieniem dla osób starszych. Aktualnie szczepienia dla osób powyżej 75 roku życia są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 100%, natomiast dla osób powyżej 65 roku życia – w 50%. Oznacza to konieczność wprowadzenia zmian w tym programie, tak by miasto nie płaciło za szczepienia w zakresie, w którym są one refundowane.
Osoby biorące udział w programie oceniają go pozytywnie. Rocznie to ok. 8 tysięcy osób, co stanowi jednak tylko 12% populacji Lublina w wieku powyżej 65 roku życia. Pozytywnie należy ocenić brak rejonizacji programu, co pozwala zaszczepić się seniorom w dowolnej przychodni realizującej program a jest ich aż 44. Co roku wykorzystanie środków na program wynosi ok. 90%, co oznacza, że pomimo zabezpieczenia środków nie szczepionych jest ok. 800 seniorów. Podkreślić należy, że program zakładał wyszczepienie rocznie prawie 11 tys. osób (18% populacji). Jednym z celów programu jest uzyskanie możliwie najwyższej liczby osób uczestniczących w programie. Fakt nie wydatkowania w całości środków przeznaczonych na ten program nie pozwala uznać by cel ten był realizowany. Poza 2020 rokiem nie podejmowano działań mających na celu wydłużenie okresu realizacji programu. W samym 2020 rokiem wydłużenie okresu realizacji programu było związane z koronawirusem i brakiem dostępności szczepionek.
Urząd Miasta promował program każdego roku przed rozpoczęciem okresu szczepień (wrzesień-listopad). Przychodnie pomimo obowiązku promocji programu na swoich stronach internetowych nie dopełniały tego obowiązku. Grupa audytowa wcześniej nie spotkała się z informacjami dot. bezpłatnych szczepień. Jest to zbieżne z wynikami ankiet z 2016 roku przeprowadzonej wśród uczestników programu, z której wynika, że dowiedzieli się o nim z informacji w przychodni lub od lekarza.
Program zakładał prowadzenie edukacji prozdrowotnej. Edukacja ta była prowadzona w odniesieniu do uczestników programu, jednak wyłącznie w zakresie popularyzacji szczepień ochronnych jako profilaktyki chorób zakaźnych oraz postępowania w razie wystąpienia Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Program zakładał zaś dodatkowo edukacje m.in w zakresie prawidłowego stosowania antybiotyków. Zgodnie z zaleceniami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy działania takie powinny obejmować całą populację.
Znaczne zastrzeżenia budzi sposób monitorowania realizacji programu. Choć co roku przekazywane są urzędowi ankiety dot. oceny programu przez jego uczestników to na 2020 rok opracowano wyłącznie wyniki za 2016 rok! Choć program zakładał coroczną ocenę jego realizacji to ta nie była prowadzona. Urząd co roku otrzymywał od realizatorów programu informacje o przyczynach nie zrealizowania limitu szczepień, jednak na tej podstawie nie podjęto działań naprawczych. Urząd nie posiada też danych, które miały być monitorowane (za wyjątkiem liczby szczepień). Te dane to np. liczba osób powyżej 65 roku życia hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań. Dane te dotyczą całej populacji osób powyżej 65 roku życia, natomiast Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy sugeruje by mierzyć to na grypie uczestników programu, tak by móc ocenić jego efektywność.
Na tle miast o podobnej wielkości Lublin wypada na lidera w szczepieniu osób w wieku powyżej 65 roku życia, ze względu na liczbę osób objętych programem, liczbę placówek biorących udział w programie i najniższe koszty jednostkowe.
Rekomendacje Zespołu
1. Należy podjąć działania na rzecz wydatkowania 100% środków Programu. W przypadku pozostania niewykorzystanego limitu szczepień można wydłużyć okres obowiązywania programu i poinformować o tym mieszkańców (nie ograniczać się do jednego komunikatu na początku szczepień). Można też rozważyć promowanie realizatorów programu, którzy osiągają najlepsze wyniki (np. premia za osiągnięcie >98% wyszczepień).
2. Należy zwiększyć promocję programu i realizować pośrednie działania edukacyjne na temat zachorowań na grypę oraz szczepień profilaktycznych przeciwko grypie. Obecna promocja programu trafia głównie do osób odwiedzających przychodnie objęte programem i mało jest osób, które szczepią się po raz pierwszy (na podst. wyników ankiety z 2016 roku). Pośrednie działania edukacyjne powinny się skupiać na działaniach informacyjnych, np. ulotkach, kampaniach informacyjnych na wyświetlaczach w komunikacji miejskiej itd. Należy także szczegółowo określić warunki promowania programu przez podmioty go realizujące – gdzie, kiedy i jaka informacja ma się pojawić* i zapisać kary za brak tej promocji.
3. Wprowadzenie corocznej oceny realizacji programu, w tym: efektywności jego realizacji poprzez porównanie np. zachorowalności na grupie objętej programem i całej grupie.
4. Dostosowanie programu do aktualnej sytuacji na rynku zdrowotnym (refundowanie kosztu zakupu szczepionki).
___________________________________________________________________________
* – przykładowy zapis dot. promocji programu
Podmiot realizujący program umieści plakat formatu A2 na drzwiach przychodni i tablicy informacyjnej wewnątrz przychodni. Plakat powinien zawierać informację o dniach i godzinach realizacji programu. Wzór plakatu zostanie udostępniony przez Gminę Lublin. Plakat musi być umieszczony w okresie realizacji szczepień.
Podmiot realizujący program umieści na swojej stronie www informację o realizacji programu. Informacja ta powinna się znaleźć na stronie głównej w formie:
– wpisu w dziale aktualności, przyklejonego jako ogłoszenie (wyświetlającej się zawsze jako pierwsza informacja) lub
– grafika lub komunikat o wymiarach min. 50% szerokości strony umieszczonej jako tzw. pop-up lub w treści strony, widoczne bezpośrednio po wejściu na stronę (stosowanie grafiki jest niezalecane, gdy utrudnia odczytanie, powiększenie i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami wzroku), lub
– przycisku kierującego na dedykowaną podstronę, gdy na stronie zawarte są inne tego typu przyciski, szerokość przycisku powinna być zbieżna z szerokością pozostałych przycisków a przycisk powinien być widoczny bezpośrednio po wejściu na stronę.
Informacja powinna być widoczna przez okres realizacji szczepień. Informacja powinna zawierać informacje o sposobie realizacji programu Przykłady ww. materiałów zostaną udostępniony przez Gminę Lublin.
1https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/organizacje-pozarzadowe/otwarte-konkursy-ofert/zdrowie/konkurs-ofert-na-wybor-realizatorow-programow-polityki-zdrowotnej-w-latach-2018–2020,37,2512,1.html
2Zagielmed.pl, Lubimed.pl, Dobramedycynapraktyczna.pl, eskulap-lublin.pl, womp.lublin.pl
3Fundacja Wolności nie występowała o udostępnienie danych źródłowych w formie sprawozdań od podmiotów realizujących działania.
4https://www.ceestahc.org/pliki/nasze_publikacje/programy_zdrowotne/profilaktyka_grypy_2017.pdf