Budżet obywatelski w Lublinie – projekty ogólnomiejskie

W głosowaniu nad budżetem obywatelskim w 2019 roku mamy do wyboru projekty ogólnomiejskie oraz dzielnicowe.

W tym roku urzędnicy dopuścili do głosowania 147 projekty, w tym 61 ogólnomiejskich i 86 dzielnicowych (zobacz listę projektów dzielnicowych).

Pamiętaj, że możesz zagłosować maksymalnie na 2 projekty ogólnomiejskie i 2 projekty dzielnicowe.

Budżet obywatelski – projekty ogólnomiejskie

Lista projektów ogólnomiejskich:

O – 1 CZUBY, LSM ŁĄCZY NAS WĄWÓZ – miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji – cd. 1200000 zł Projekt jest programem etapowej koncepcji modernizacji wąwozu łączącego CZUBY i LSM celem stworzenia atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców obu dzielnic. Koncepcja ta zakłada etapową realizację zadań ujętych we wcześniejszych wersjach projektu „CZUBY, LSM – łączy nas wąwóz”. Planowany zakres zadań oraz kolejność ich realizacji ujmuje szczegółowy opis projektu.
O – 2 NOWE CHODNIKI na Dzielnicy Rury (LSM). 1200000 zł Projekt zakłada modernizację chodników i budowę ścieżek rowerowych na Dzielnicach Rury i Wieniawa, tj. na Osiedlu im. A. Mickiewicza, Osiedlu im. M. Konopnickiej, Osiedlu Piastowskim, Osiedlu im. H. Sienkiewicza, ulicy Tomasza Zana, ulicy Głębokiej i ulicy Glinianej.
O – 5 Sterylizacje, kastracje oraz czipowanie psów i kotów 300000 zł Projekt dotyczy zabiegów sterylizacji, kastracji oraz czipowania psów i kotów włascicielskich a także sterylizacji kotów wolno bytujących z terenu miasta.
Zabiegi sterylizacji to najlepsza i najskuteczniejsza forma zapobiegania nadpopulacji tych zwierząt a co za tym idzie- ich bezdomności. Czipowanie jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego powrotu zaginionego czworonoga do własciciela. Dotychczasowe akcje o tym charakterze cieszyły się w Lublinie ogromnym zainteresowaniem co pozwala sądzić, że takie działanie jest dużym wsparciem dla mieszkańców ze strony samorządu.
O – 6 Biegowa dolina Czechówki 1200000 zł Dolina Czechówki w sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego: miejsce aktywnego wypoczynku: trasy biegowe, spacerowe, street workout, skatepark, ogród zmysłów. Czas na rewitalizację terenów przy ul. Północnej w dzielnicy Sławin i stworzenie dostępnego dla wszystkich mieszkańców Lublina miejsca wypoczynku wzdłuż trasy rowerowej prowadzącej do Ogrodu Botanicznego i Skansenu pomiędzy Al. Solidarności a ul. Północną. Po uporządkowaniu i zagospodarowaniu tego obszaru powstanie park rekreacji i rozrywki, zachęcający mieszkańców Lublina i pobliskich osiedli odwiedzających Ogród Botaniczny i Skansen do aktywności, wypoczynku, spędzania wspólnie czasu na świeżym powietrzu
O – 7 SZYBCY I (nie) WŚCIEKLI – LUBELSKA ĆWIARA, piknik motoryzacyjny i samochodowe wyścigi uliczne na 1/4 mili 299000 zł Projekt „SZYBCY I (nie) WŚCIEKLI – LUBELSKA ĆWIARA, samochodowe wyścigi uliczne na 1/4 mili” jest propozycją zorganizowania święta – pikniku lubelskiej motoryzacji i ulicznych równoległych wyścigów samochodowych oraz motocyklowych wzdłuż ulicy Mełgiewskiej. Jednocześnie jest próbą przypomnienia tradycji motoryzacyjnych i wyścigowych miasta Lublin oraz terenów dzielnic Hajdów-Zadębie i Tatary jako miejsca związanego z lubelskim przemysłem samochodowym.

W ramach imprez towarzyszących zostałaby zorganizowana prezentacja dorobku motoryzacyjnego miasta Lublin i Lubelszczyzny. Zlot miłośników pojazdów FSC Lublin marek Żuk i Lublin i innych produkowanych na terenie zakładów Fabryki Samochodów Ciężarowych przy ulicy Mełgiewskiej. Wyścigi miałby na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do aktywnego udziału w wyścigach, sporcie motorowym, promocję kultury motoryzacyjnej oraz propagowanie wiedzy o technicznej i motoryzacyjnej historii zakładów naszego miasta.
O – 8 Zielony Lublin 291000 zł Projekt Zielony Lublin zakłada zadbanie oraz upiększenie istniejących terenów zielonych oraz uzupełnienie obszarów na obszarze miasta Lublin, w których brakuje zieleni miejskiej.
O – 10 Razem dbamy o zwierzęta w mieście 290000 zł Projekt zakłada zapewnienie odpowiednich warunków życia zwierzętom w mieście tzn. psom, kotom, ptakom, etc. poprzez zapewnienie im miejsca do zabawy, tzn. wybiegów, drabinek, karmników, dziupli, poideł, ścieżek oraz tras do spacerów oraz wybiegania się oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu o każdej porze roku.
O – 13 Kultura się liczy! – Domy Kultury Przestrzeni 300000 zł Projekt zakłada stworzenie w 4 dzielnicach Sławin, Czechów Pd, Rury i Hajdów-Zadębie – Domów Kultury Przestrzeni. Są to dzielnice z dużymi brakami lub niewystarczającym dostępem do kultury. Domy Kultury Przestrzeni będą miały w swojej ofercie liczne spotkania, warsztaty, wykłady. Bedzie w nich: teatr, muzyka i plastyka. Celem głównym będzie edukacja mieszkańców w zakresie kultury przestrzeni, wypracowanie z nimi sposobów poprawy jakości życia, tak aby wszysktim się dobrze żyło. Oferta będzie dla wszystkich grup wiekowych. Program będzie tworzony w oparciu o patrycypację – współtworzenie przez mieszkańców. Tematy: ekologia, miejsca do uprawiania sportu, zieleń, projektowanie przestrzeni, design, historia dzielnic, nowe technologie, jakość życia, społeczeństwo obywatelskie, sztuka.
O – 14 Centrum Aktywności Sportowej Bronowice /etap 2/ 1200000 zł Projekt jest drugim etapem działania zmierzającego do powstania Centrum Aktywności Sportowej Bronowice w ramach obiektu sportowego zlokalizowanego na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Słowicze 3 w Lublinie. Przedsięwzięcie docelowo ma za zadanie adaptację i rewitalizację przestrzeni pod utworzenie profesjonalnej bazy treningowej wraz z zewnętrznym kompleksem rekreacyjnym. Realizacja projektu poprawi warunki uprawiania sportu, a także zwiększy jego dostępność względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Bronowice oraz w dzielnicach sąsiadujących. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 podjęta zostanie inwestycja dotycząca m.in. budowy boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, instalacji sztucznego oświetlenia oraz nowej trybuny czy infrastruktury lekko atletycznej.
O – 15 Remont nawierzchni drogowych ul. Bocianiej i ul. Szafirowej w Osiedlach Łęgi i Poręba oraz chodników w obrębie ul. Uśmiechu w Osiedlu Skarpa. 1200000 zł I. Osiedle ,,Łęgi” – (działka nr 5/12 obr. 30 ark 11 oraz działka nr 5/14 obr. 30 ark 11)
Projekt dotyczy wykonania remontu nawierzchni asfaltowej ul. Bocianiej, parkingu na jej zakończeniu oraz dwóch zatok parkingowych wzdłuż ulicy o łącznej powierzchni ok. 3 656 m2.

II. Osiedle ,,Skarpa” – ( działka nr 49/24 obr. 30 ark. 6)
Remont nawierzchni asfaltowej chodników przy ulicy Uśmiechu na powierzchni ok.470 m2
Remont będzie polegać na wymianie obrzeży i krawężników oraz wykonaniu podbudowy i ułożeniu nawierzchni z kostki brukowej.

III. Osiedle ,,Poręba” – (działka nr 104/9 ark 9 obr. 27)
Projekt dotyczy remontu nawierzchni asfaltowej fragmentu ul. Szafirowej o pow. 800 m2

W/w ulice, parkingi oraz chodniki są w bardzo złym stanie technicznym. Liczne nierówności stwarzają duże zagrożenie dla ich użytkowników.
O – 16 Stop mordowaniu dzieci 1200000 zł Lubelskie ulice są niebezpieczne, świadczą o tym statystyki oraz ludzkie odczucia. Kolejne osoby giną na przejściach dla pieszych. Pod każdym artykułem o jeździe rowerem po ulicach Lublina są dziesiątki komentarzy o strachu jaki towarzyszy jeździe ulicą. Lubelskie ulice zdominowane są przez kierowców aut, którzy przekraczają prędkość oraz nie dostosowują swojego stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Ulice są dla ludzi, powinny być spokojne i bezpieczne – te, które nie są małą i dużą obwodnicą powinny być uspokajane poprzez infrastrukturę.

Nazwa projektu to jednocześnie nazwa holenderskiej organizacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego „Stop de Kindermoord”. Organizacja powstała m.in. po tym jak jeden z założycieli pochował swoją córkę – ofiarę wypadku drogowego.
>>Organizacja miała „spróbować przełamać apatię, z jaką Holendrzy akceptują codzienną rzeź dzieci na drogach”.<<
>>Rodzice małych ofiar i zaniepokojeni rodzice potencjalnych ofiar: połączmy się.<<
O – 19 Najfajniejszy plac dla dzieci na Tatarach – Modernizacja placu zabaw przy ul. Gospodarczej 5 1200000 zł Projekt zakłada rozbudowę i unowocześnienie obecnego placu zabaw dla dzieci łącznie z jego ogrodzeniem i monitoringiem (dostawienie nowych i atrakcyjnych urządzeń do zabawy dla dzieci). Celem jest powstanie dużego i atrakcyjnego placu zabaw, skupiającego dzieci z całej dzielnicy Tatary oraz innych dzielnic Lublina (w tym dzielnic sąsiadujących).
Inwestycja obejmuje jednocześnie rewitalizację skwerku tj. wykonanie ogrodzenia oddzielającego skwer od torów kolejowych, wymianę infrastruktury pieszej (alejki), wykonanie Muszli Koncertowej oraz przyłącza energetycznego wraz z instalacją monitorującą skwer.
O – 20 Bezpieczne przejścia dla pieszych 1099050 zł W Lublinie jest wiele przejść dla pieszych, na których jest niebezpiecznie. Przejścia bywają źle oświetlone, słabo oznakowane, a kierowcy jeżdżą szybko. Pieszy często nie ma szans. Na przejściach zdarzają się wypadki, nawet śmiertelne. Przejście na al. Witosa to niechlubny przykład. Mieszkańcy od lat próbują zwrócić uwagę na problem w tym miejscu. Niestety bezskutecznie.

Ten projekt próbuje to zmienić. Chociaż o drobinę.

Zostało wyznaczonych siedem miejsc które koniecznie wymagają naprawy:
al. Witosa – na przeciwko biurowców
Jana Pawła II – przy przystanku obok Lidla i przy ogródkach działkowych
Zana – Leclerc oraz przy ul. Wallenroda
Filaretów – przy ul. Radości
Nadbystrzycka – przy ul. Brzeskiej

Zakres prac:
– Specjalne latarnie ze światłem skierowanym na pieszego stojącego przed przejściem
– Czujniki ruchu na znakach
– „Kocie oczka” czyli światełka na jezdni sprzężone z czujnikiem ruchu
– Odblaskowe znaki (D6) z obu stron jezdni
– Czerwona antypoślizgowa nawierzchnia
O – 21 Lublin Przyjazny Rowerzystom 1200000 zł Infrastruktury rowerowej coraz więcej, jednak wciąż wyzwaniem jest dostanie się z północnego Lublina do Centrum. Postulujemy wykonanie:
– trasy rowerowej na ul. Lubomelskiej, co pozwoli połączyć drogę rowerową na ul. Kompozytorów Polskich z Centrum,
– wykonanie pasów rowerowych na ul. Lubartowskiej pomiędzy ul. Bajkowskiego a al. Tysiąclecia oraz uspokojenie ruchu na pozostałym odcinku ul. Lubartowskiej, co pozwoli bezpiecznie poruszać się tam rowerem i zmieni charakter ulicy z tranzytowej na lokalną. Uspokojenie ruchu będzie polegało na wyznaczeniu naprzemiennie zatok parkingowych oraz wykonaniu azyli na przejściach dla pieszych.
O – 23 Śmietniki i stojaki na rowery – brakuje nam ich w Lublinie. 342900 zł Projekt ma na celu zwiększenie liczby pojemników na odpady oraz stojaków na rowery w całym mieście. „Śmietniki i stojaki na rowery – brakuje nam ich w Lublinie” to pro-ekologiczna inwestycja zakładająca powstanie aż 270 szt. nowych pojemników na odpady z regularnym opróżnieniem w miejscach gdzie ich nie ma i gdzie są najbardziej potrzebne. Dodatkowo w ramach inicjatywy powstanie także w miejscach gdzie ich potrzeba 27 szt. stojaków na rowery zachęcających do rezygnacji z dojazdu samochodem do centrum, a korzystania z takiej formy komunikacji.
O – 25 Rozwijamy Lubelski FUTSAL! 165000 zł Projekt „Rozwijamy Lubelski FUTSAL” ma na celu promocję i rozwój odmiany piłki nożnej na hali – Futsalu. Bardzo efektownej i widowiskowej dyscypliny sportu. Dyscyplina ta w ostatnich latach zyskuje na popularności. Warto więc wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańcom miasta Lublin. Nasze miasto ma 2 drużyny reprezentujące je na szczeblu PZPN w tej dyscyplinie. Należy stworzyć podstawy rozwoju tej dyscypliny. Projekt oparty będzie o 4 filary związane bezpośrednio z promocją i rozwojem Futsalu:
I Filar: Promocja i informacja o tej dyscyplinie
II Filar: Rozgrywki dla mieszkańców – Lubelska Liga Futsalu, Puchar Lublina w Futsalu
III Filar: Wsparcie dla klubów futsalowych
IV Filar: Szkolenie i kształcenie
O – 26 Rowerem na Politechnikę Lubelską – budowa drogi rowerowej na ul. Zana (etap I) 1200000 zł Studenci Politechniki Lubelskiej zasługują na wygodną i bezpieczną drogę rowerową wzdłuż ul. Zana. Ze statystyk Lubelskiego Roweru Miejskiego wynika, że jest to najpopularniejsza relacja w Lublinie!
W pierwszym etapie projekt zakłada wybudowanie drogi rowerowej na ul. Zana od ul. Nadbystrzyckiej do ul. Filaretów.
O – 27 Aktywny uczeń 300000 zł Wszyscy chcemy aby młodzież była zdrowa i wysportowana. Nie każdy jednak lubi się męczyć, niezależnie czy są to sporty indywidualne czy zespołowe. Dlatego chcemy by uczniowie lubelskich szkół dostali okazję do częstej i przyjemnej aktywności. Zachęćmy ich do aktywnego docierania do szkół: rowerem, hulajnogą, na rolkach!
O – 29 Sygnał – treningi dzieci z rodzicami – wspólna zabawa 53680 zł Jeśli nie masz pomysłu co zrobić z wolnym czasem a chciałbyś go spędzić aktywnie, na sportowo i rodzinnie zapraszamy do zagłosowania na projekt, który spełni twoje oczekiwania. Zapraszamy na wspólne treningi dzieci z rodzicami.
O – 30 Mieszkania dla Lublinian 1200000 zł Projekt zakłada zwiększenie nakładów na remonty mieszkań w zasobie gminy w celu szybszego oddania ich oczekującym lubliniankom i lublinianom.
O – 31 Nowa kuchnia na piątkę w Szkole Podstawowej nr 5. 1200000 zł Projekt obejmuje kompleksowy remont pomieszczeń kuchni szkolnej z wraz z ich wyposażeniem.
O – 32 Remont ulicy Jaskółczej 1129800 zł Przedmiotem projektu jest kompleksowy remont ulicy Jaskółczej połączony z budową kanalizacji deszczowej, budową chodnika, miejsc parkingowych i oświetleniem. Ulica od początku nie była remontowana stąd jest w bardzo złym stanie i wymaga pilnego remontu. Ze względu na koszt i czas wykonania, przedsięwzięcie zostało podzielone na etapy. Pierwszy etap zakłada opracowanie całościowej dokumentacji.
O – 33 Inwestycje w oświacie. Inwestycje na Czechowie. 1200000 zł W ramach projektu zostaną wykonane inwestycje w oświacie, głównie w dzielnicy Czechów, planuje się wykonanie następujących zadań:

1. budowę nowych placów zabaw przy: Przedszkolu nr 2 (ul. Lawinowa), Przedszkolu nr 56 (ul. Kurantowa), Przedszkolu nr 58 (ul. Radzyńska), Przedszkolu nr 70 (ul. Smyczkowa), Przedszkolu nr 75 (ul. Żelazowej Woli), Przedszkolu nr 76 (ul. Paderewskiego) oraz Żłobku nr 7 (ul. Braci Wieniawskich),
2. remont elewacji budynków: Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 56, Przedszkola nr 58, Przedszkola nr 70,
3. remont oświetlenia zewnętrznego terenu: Szkoły Podstawowej nr 5 (ul. Smyczkowa), Szkoły Podstawowej nr 34 (ul. Kosmowskiej), Szkoły Podstawowej nr 43 (ul. Śliwińskiego), Szkoły Podstawowej nr 45 (ul. Radzyńska),
4. utworzenie oddziałów przedszkolnych w: Szkole Podstawowej nr 19 (ul. Szkolna), Szkole Podstawowej nr 57 (ul. Krasińskiego).
O – 34 Sportowe diamenty – renowacja boiska sportowego dla dzieci przy ul. Diamentowej 2 406000 zł Istotą projektu jest dokonanie pozytywnych zmian na obiekcie sportowym, jakim jest boisko o nawierzchni naturalnej, umiejscowione przy ZS nr 6 w Lublinie oraz renowacja wjazdu i parkingu do placówki edukacyjnej, do której boisko przynależy. Miejsce to od wielu lat służy aktywności sportowej dzieci, mieszkających we wszystkich dzielnicach Miasta Lublin. Niestety, ograniczone środki finansowe, jakimi dysponują szkoły, nie pozwalają na utrzymanie ich obiektów sportowych w stanie zadawalającym. Obserwując od wielu lat rosnące potrzeby rozwoju sportowego dzieci, chcemy usprawnić ten obiekt poprzez zamontowanie oświetlenia, zakup m.in. piłkochwytów, trzech kompletów bramek, mobilnych trybun, kontenerów szatniowych oraz sprzętów do pielęgnacji boiska. Ważną potrzebą remontową dla nauczycieli, uczniów szkoły oraz osób korzystających z boiska jest także renowacja wjazdu oraz parkingu od ulicy Zemborzyckiej.
O – 35 Aktywizacja sportowa dzieci 150500 zł Aktywizacja sportowa dzieci to projekt zachęcający najmłodszych mieszkańców Lublina do aktywnego spędzania czasu w trakcie ich pobytu w placówkach edukacyjnych. Ogólnorozwojowe zajęcia sportowe odbywać się będą w min. 5 dzielnicach Lublina i obejmą swoim zasięgiem 30 placówek (przedszkoli i szkół podstawowych). W ćwiczeniach udział weźmie min. 600 dzieci w wieku 3-10 lat. Regularne zajęcia ruchowe (około 20 spotkań po 45 min.) odbywać się będą minimum raz w tygodniu. Ciekawe zajęcia sportowe prowadzone będą przez wykwalifikowaną w pracy z dziećmi kadrę trenerów i animatorów.Zaproponowane ćwiczenia będą miały na celu kształtowanie pozytywnych nawyków sportowych u dzieci. W projekt zaangażowani zostaną także rodzice i opiekunowi szkolni, którzy jako obserwatorzy i uczestnicy zajęć oraz imprez towarzyszących, zainspirowani zostaną do wspólnych zabaw, które przyczynią się do zwiększenia sprawności i poprawę zdrowia obywateli.
O – 37 Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian 1200000 zł Obszar Zalewu Zemborzyckiego od wielu lat jest zaniedbany. Zmieńmy to! Głosując na projekt popierasz szereg zmian, które będą wstępem by ponownie uczynić tą przestrzeń atrakcyjną, bezpieczną i przyjazną. Głosując na ten projekt popierasz:
– budowę ogólnodostępnej, czystej i pachnącej toalety na Marinie, wraz z zewnętrznym prysznicem i umywalką,
– budowę dwóch ogólnodostępnych miejsc ogniskowych na kilkanaście osób (na Marinie i Dąbrowie) – wandaloodpornych, murowanych palenisk i siedzisk,
– stworzenie dwóch miejsc pod foodtracki na Marinie,
– naprawę oświetlenia wzdłuż alejek na Marinie,
– remont 500m alejki od pętli na Żeglarskiej do ul. Bryńskiego (ok. 160m) oraz na Marinie od slipu na południe, następnie na zachód do drogi rowerowej (ok. 340m),
– ustawienie dwóch obrotowych kamer monitoringu, co by mieć na oku nowe inwestycje;-)
O – 38 INWESTYCJE NA KALINIE 1200000 zł Projekt przewiduje modernizacje i remonty infrastruktury na terenie międzyosiedlowego wąwozu na Kalinie w celu poprawy warunków rekreacyjnych (kolejny etap rewitalizacji) oraz remonty i doposażenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 23 w celu poprawy bazy dydaktycznej i warunków kształcenia dzieci i młodzieży. Inicjatorem projektu jest Rada Dzielnicy Kalinowszczyzna.
O – 39 ZWIERZAKI I MY – edukacja, sterylizacje, czyste miasto, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt 300000 zł Projekt „ZWIERZAKI I MY – edukacja, sterylizacje, czyste miasto, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt ” ma na celu poprawę losu zwierząt na terenie Miasta Lublin oraz edukację społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży z zakresu dobrostanu zwierząt, umiejętności reagowania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w sytuacjach nagłych, związanych z ich cierpieniem lub agresją oraz propagowanie wiedzy na temat prawnej ochrony zwierząt.

Celem realizacji projektu jest również ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sfinansowanie sterylizacji psów oraz kotów posiadających właścicieli, oznakowanie psów oraz zakup woreczków na psie odchody.

Akcja sterylizacji dotyczy zwierząt, które osiągnęły dojrzałość płciową oraz kwalifikują się do wykonania znieczulenia ogólnego, co zweryfikują wykonane przed zabiegiem podstawowe badania tj. badanie kliniczne, morfologia oraz biochemia krwi.
O – 40 Edukacyjny wypas owiec. 30250 zł Od kwietnia do października (25 niedziel) będzie prowadzony edukacyjny wypas owiec (10-15 sztuk) na terenach zieleni miejskiej w różnych dzielnicach miasta.
Wypas będzie prowadzony przez dyplomowanego behawiorystę zwierząt, przy pomocy dwóch psów pasterskich posiadających certyfikat psa pasterskiego i terapeutycznego.
Edukacja podczas wypasu będzie dotyczyła głównie: budowy i funkcjonowanie organizmu owcy, zachowań owiec w warunkach hodowlanych oraz w nietypowych relacjach z psem i człowiekiem.
Wydarzenie ma na celu zachęcenie społeczności lokalnej do wspólnego spędzania czasu na rodzinnych piknikach oraz zdobywania wiedzy na temat owiec, które na co dzień nie występują powszechnie w naszym otoczeniu.
O – 41 WIENIAWA park dla mieszkańców – Bike City – miasteczko sportów ekstremalnych 1200000 zł Na osiedlu Wieniawa między restauracją MacDonalds a Lidlem przy alei Solidarności w Lublinie pragniemy przywrócić tereny zielone mieszkańcom i stworzyć ośrodek rekreacyjno-sportowy dostępny dla wszystkich – Bike City – miasteczko sportów ekstremalnych. W ośrodku
będą liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych – trasy dla biegaczy, tory
sprawnościowe, rowerowe trasy przełajowe XC, trasy rowerowe dla dzieci i początkujących,
struktury rekreacyjne – stoliki z ławkami, grille i altany aby rodzinny wypoczynek był jeszcze
bardziej atrakcyjny. Nieużytek zamieni się w park rekreacyjno-sportowy, zostaną wykonane
nasadzenia drzew i roślinności oraz inne prace, które poprawią walory obiektu. Takiego miejsca brakuje w Lublinie, dlatego zagłosuj na nasz projekt i przyczyń się do jego realizacji.
O – 42 Aktywni Młodzi 300000 zł Projekt zakłada realizacje zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży studenckiej mieszkającej w Lublinie. Zajęcia odbywać się będą wciągu dwóch semestrów: letnim (15 tygodni) i zimowym (10 tygodni) – łącznie 25 tygodni zajęć. Na projekt złoży się minimum 40 jednostek treningowych w tygodniu (40 x 45 min) w różnych dyscyplinach sportowych.
Najistotniejszym elementem projektu jest promocja Miasta Lublin jako atrakcyjnego dla młodych osób mieszkających w Lublinie. Dzięki projektowi studenci będą mogli podnieść swoje umiejętności sportowe i realizować własne pasje. Jest to także popularyzacja sportu jako bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu oraz integracja młodego pokolenia studentów mieszkających w Lublinie.
O – 43 MIASTO PIĘKNA I SZTUKI 300000 zł Lublin cierpi na brak dobrej sztuki w przestrzeni publicznej. Jeśli jest już obecna to zazwyczaj w formie pomników o tematyce martyrologicznej albo historycznej. Brakuje prac uniwersalnych, neutralnych światopoglądowo, których podstawowym walorem jest świetna estetyka oraz wzbudzanie pozytywnych uczuć u odbiorcy. Brakuje realizacji, których wygląd wpływa na poprawę jakości wizualnej przestrzeni publicznej. Zgłoszony projekt zakłada realizację 15 trwałych obiektów w przestrzeni publicznej o wysokich walorach artystycznych takich jak rzeźby, instalacje, neony, murale. Zostaną one zaprojektowane przez najlepszych artystów a finalny wybór obiektów nastąpi przez głosowanie internetowe. Wychodzimy z przekonania, że sztuka dzięki swojej nośności jest doskonałym narzędziem promocji i buduje pozytywny wizerunek miasta oraz przyczynia się do jego promocji. Prezentowanie sztuki w przestrzeni miejskiej ożywia ją i może stanowić środek do polepszania jakości życia mieszkańców.
O – 44 Matematyczne pogotowie ratunkowe Marii Montessori 125600 zł Celem projektu jest utworzenie miejsca, w którym każdy uczeń szkoły podstawowej z udziałem swojego rodzica oraz pod okiem nauczyciela, będzie mógł pokonać trudności w nauce matematyki. W procesie nauki matematyki pojawiają się trudności w zrozumieniu niektórych zagadnień, a wykorzystywane tradycyjnie pomoce nie przynoszą oczekiwanych efektów. Metoda i pomoce opracowane przez Marię Montessori są jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie i nauczenie się matematyki na każdym etapie edukacji. Metoda ta powszechnie wykorzystywana jest w Europie i na świecie. W Lublinie od 25 lat funkcjonują przedszkola i szkoła podstawowa, w których dzieci nauczane są tą metodą.
O – 45 Amatorskie Ligi Lublina 300000 zł Projekt Amatorskie Ligi Lublin będzie rozwinięciem ubiegłorocznego zadania o tej samej nazwie. Jest on skierowany do mieszkańców Miasta Lublin, którzy otrzymają możliwość wystartowania w rozgrywkach piłki siatkowej, piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Dodatkowo rozszerzymy swoją ofertę o kolejne atrakcyjne pomysły takie jak e-sport, szachy czy też piłka plażowa.
Turnieje w ramach projektu odbywać się będą od lutego do grudnia 2020 roku. Zaplanowane jest zorganizowanie minimum trzystu meczy.
Przewidziane dyscypliny będą skierowane do osób w różnym wieku, począwszy od rozgrywek realizowanych z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, przez turnieje dla osób dorosłych.

Turnieje sportowe odbywać się będą na obiektach sportowych znajdujących się na terenie miasta Lublin.
O – 46 Ścieżka rowerowa w Alei Warszawskiej 1200000 zł proponuję budowę ścieżki rowerowej zlokalizowanej w Alei Warszawskiej na odcinku od ronda Honorowych Krwiodawców do wiaduktu nad Aleją Solidarności – na znacznej części trasy ścieżka może być zlokalizowana na obecnym pasie zieleni – ścieżka stanowiłaby część ścieżki przebiegającej od Placu Litewskiego Krakowskim Przedmieściem, Alejami Racławickimi, Aleją Warszawską do Muzeum Wsi Lubelskiej – potrzeba połączenia centrum miasta z najbardziej atrakcyjnymi miejscami rekreacyjnymi w mieście (skansen, ogród botaniczny) jest tak oczywista, że nie wymaga dalszego uzasadniania – duża szerokość Alei Racławickich, lokalizacja istniejących stacji rowerowych, duże natężenie ruchu samochodowego powodującego praktycznie niemożliwość bezpiecznego poruszania się rowerem po jezdni wzdłuż Alei Racławickich i Alei Warszawskiej przy jednoczesnym zagrożeniu dla pieszych ze strony rowerów poruszających się po chodnikach to dodatkowe argumenty za przyjęciem tego rozwiązania
O – 47 przeRysowani 12160 zł Projekt polega na zrzeszeniu ludzi, zarówno młodszych jak i starszych do połączenia pasji rysowania. Chcemy zaprosić wybitnych artystów do prowadzenia warsztatów z rysunku, malarstwa. Warsztaty trwałyby cyklicznie. W zależności od tego jak artystom odpowiadałoby przyjechać do Lublina, próbowalibyśmy to ustalać z nimi. Celem jest szerzenie wiedzy z zakresu rysunku i malarstwa, pogłębianie pasji. Na koniec warsztatów w jednym miejscu zorganizowany zostałby wernisaż pokazujący prace uczestników.
O – 48 Lublin miastem akceptacji – cykl działań społeczno – kulturalnych 240000 zł Celem projektu jest wsparcie dla postaw przyznających równe prawo do pełnego rozwoju oraz udziału w obszarze publicznym lubelskiej społeczności LGBT, tj. grupy mniejszościowej składającej się z osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych oraz innych osób nieheteronormatywnych. Chcemy to osiągnąć poprzez cykl działań prezentujących obszar tego co wspólne oraz ukazujących, że to co odmienne, nie zagraża przekonaniom opartym na dominującym w kulturze europejskiej systemie wartości. Projekt składa się z kilku modułów:
• kampania społeczna “Sąsiedzi”;
• publikacja popularnonaukowa;
• cykliczny przegląd filmów;
• warsztaty antydyskryminacyjne,
• jednodniowa akcja o charakterze symbolicznym.
O – 49 OSIEK – ośrodek, sport, integracja, edukacja, kultura – nasze boisko! 1200000 zł Projekt polega na modernizacji i budowie infrastruktury sportowo- rekreacyjnej i rodzinnej w północnej części Lublina i jej usytuowaniu w 6 strefach:

• STREFA 1 – wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę nożną/ koszykową;
• STREFA 2 – boisko do piłki siatkowej plażowej;
• STREFA 3 – boisko do piłki siatkowej;
• STREFA 4 – siłownia plenerowa;
• STREFA 5 i 6 –spotkań i rekreacji.

Projekt zostanie zlokalizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy Al. Spółdzielczości Pracy w Lublinie. Głównymi użytkownikami infrastruktury będą:
– młodzież z terenu całego miasta Lublina ucząca się i mieszkająca w SOSW (z niepełnosprawnością intelektualną),
– mieszkańcy dz. Ponikwoda oraz dz. sąsiadujących: Czechowa Płn. i Płd. oraz Kalinowszczyzny.

Projekt OSIEK (ośrodek, sport, integracja, edukacja, kultura) to inwestycja w nasze boisko- miejsce, w którym czas będą spędzali mali i duzi mieszkańcy Lublina o różnych potrzebach i zainteresowaniach sportowych i i rekreacyjnych.
O – 53 Bezpieczne pasy rowerowe – spójna infrastruktura rowerowa 1200000 zł Projekt zakłada stworzenie 1500 metrów bezpiecznych pasów rowerowych łączących obecną infrastrukturę rowerową Lublina.
Dzięki temu rowerzyści i rowerzystki będą mogli bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po Lublinie na dłuższych dystansach.

Proponujemy utworzenie obustronnych, jednokierunkowych pasów rowerowych na jednej z ulic:
a). ul. Lwowskiej, od ul. Kalinowszczyzna do Ronda Berbeckiego, co pozwoli połączyć rowerowo okolice PKS i ronda przy Zamku z Kalinowszczyzną
b). ul. Nadbystrzyckiej, od ul. Zana do ul. Glinianej – bezpieczny dojazd rowerem do Politechniki Lubelskiej
c). ul. Głębokiej, od stacji Orlen do ul. Nadbystrzyckiej, dzięki czemu dojedziemy rowerem z LSM na trasę rowerową wzdłuż Bystrzycy
d). ul. Smoluchowskiego, od ul. Herberta do ul. Wrotkowskiej, dzięki czemu powstanie z osiedla Herberta powstanie spójna infrastruktura rowerowa do Centrum.
O – 54 Czas na wielkie zmiany we wschodnim Lublinie ! 1199999 zł Projekt zakłada poprawę komunikacji pieszej i rowerowej w dzielnicach Felin, Kalinowszczyzna i Kośminek. Dzięki temu projektowi, umożliwiona zostanie droga piesza po komfortowej nawierzchni dla mieszkańców Kośminka; od ul. Urbanowicza i Skalskiego do ul. Zygmunta Augusta oraz Osiedla Europejskiego. W ramach projektu, przewidziano także jeden z etapów budowy parku w centralnej częsci osiedla na Felinie. Park pozwoli na wypoczynek ale także dzięki niemu, mieszkańcy będą mogli suchą nogą przejść od ul. Skalskiego aż do ul. Władysława Jagiełły przy szkole i planowanym żłobku. Schody projektowane w dzielnicy Kalinowszczyzna, pozwolą na komfortowe przejście z bloków przy ul. Ruckemana do miejsca wypoczynku i rekreacji- wąwozu oraz bloków przy ul. Józefa Kustronia. Projekt jest także reakcją na prośby mieszkańców o oświetlenie psiego wybiegu w wąwozie na Kalinie !
O – 55 „Oświetlony trakt pieszo-rowerowy na Węglinie Południowym, wiodący od ul. Jana Pawła II przez Kryształową, Berylową i Onyksową do ul. Granitowej.” 1200000 zł Projekt zakłada budowę oświetlonego ciągu pieszo-rowerowego w Dzielnicy Węglin Południowy wraz z infrastrukturą oraz elementami małej architektury i zielenią. Trakt rozpocznie bieg od ul. Jana Pawła II na wysokości przejścia dla pieszych przy przystankach komunikacji miejskiej 5561 i 5562 (Kryształowa) i będzie wiódł wzdłuż nowo wybudowanych bloków, przetnie ul. Kryształową następnie ul. Berylową i biegnąc dalej łukiem przetnie ul. Onyksową by w końcu połączyć się z ul.Granitową w okolicy pętli autobusowej.
Projektowany ciąg w tym obszarze, umożliwi mieszkańcom bezpieczną komunikację wewnątrz osiedla. Ułatwi dotarcie do przystanków komunikacji miejskiej, przychodni i sklepów. Zapewni również możliwość spacerów traktem pieszym i odpoczynek na ławkach ustawionych w zatokach oraz pozwoli na aktywny wypoczynek na trakcie rowerowym. Trakt stworzy również połączenie pomiędzy dzielnicami Węglin Południowy i Czuby Południowe.
O – 56 Jadłodzielnie – bezpłatne miejsca wymiany jedzenia 45000 zł Projekt zakłada stworzenie pięciu ogólnodostępnych, samoobsługowych punktów pod nazwą JADŁODZIELNIA w miejscach publicznych. Każdy z tych punktów znajdzie się w innej dzielnicy, gdzie każdy będzie miał szansę uratować jedzenie przed zmarnowaniem. Jeśli masz nadmiar – przynieś to do Jadłodzielni, jeśli masz ochotę na coś do jedzenia – częstuj się! W Jadłodzielni bierzesz i dajesz żywność całkowicie za darmo.
O – 57 Lubelska Akademia Koszykówki 300000 zł Lubelska Akademia Koszykówki to nowoczesny program szkolenia sportowego dla dzieci i młodzieży z terenu Miasta Lublin. Planowane jest stworzenie kilku ośrodków koszykarskich, w których odbywać się będą regularne treningi prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Ośrodki będą brały udział w cyklicznych rozgrywkach- lidze LAK oraz turniejach. Aby podnieść poziom i atrakcyjność treningów zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt sportowy, a każdego uczestnik wyposażony będzie w „sportową wyprawkę”. Zorganizowane zostaną wyjazdy na turnieje ogólnopolskie oraz międzynarodowe. Uczestnicy będą objęci systemem motywacyjnym z licznymi nagrody i wyróżnieniami. Placówki, w których nie zostaną utworzone ośrodki będą mogły uczestniczyć w otwartych treningach prowadzonych przez zawodników i trenerów z Polskiej Ligi Koszykówki. Wykorzystując potencjał lubelskiego sportu chcielibyśmy, aby dzieci brały udział w akcji „dziecięca eskorta gwiazd” oraz aktywnie uczestniczyły w meczach.
O – 58 Poznaj cudzoziemca swego 10820 zł Nazywam się Mariia. Pochodzę z Ukrainy. Ale jestem lublinianką bo od 5 lat to moje miasto. Chcę, żeby Polacy i migranci się ze sobą spotkali i zaprzyjaźnili. I mam na to pomysł. Chcę zorganizować międzynarodowy talent show. Migranci to nie tylko pracownicy. Mamy różne talenty i pasje. Niestety nie ma przestrzeni by się nimi dzielić.
O – 59 Lublin dla Dzieci – Wakacje i Ferie na sportowo 300000 zł Okres wakacyjny, w szczególności wakacje letnie oraz ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, ale także okres nowych doświadczeń i emocji podczas podróży i wyjazdów na obozy czy kolonie. Dzieci i młodzież spędzający wakacje w mieście często poszukują możliwości aktywnych, a zarazem ciekawych form spędzania wolnego czasu. Atrakcyjną propozycję mogą stanowić pięciodniowe półkolonie odbywające się w atrakcyjnych miejscach w Lublinie.

Projekt zakłada organizację półkolonii letnich – 9 pięciodniowych turnusów oraz półkolonii zimowych w wymiarze dwóch pięciodniowych turnusów. Taką formą wypoczynku może zostać objętych ponad 1000 dzieci. Uczestnicy półkolonii każdego dnia będą mieli okazję poznać i spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportu, zajęciach plastycznych oraz wziąć udział w wycieczkach i grach terenowych.

Każdemu dziecku zostanie zapewnione, opiekę wykwalifikowanej kadry instruktorskiej, wyżywienie, bilety wejścia oraz upominki.
O – 60 Rezerwat Dzikich Dzieci 2020- park kreatywności i kontaktu z przyrodą 300000 zł Rezerwat to chroniona przestrzeń swobodnej i samodzielnej zabawy dziecięcej. W myśl zasady że prawdziwa zabawa to zabawa swobodnie wybrana, osobiście kierowana i wewnętrznie motywowana. Aby zrozumieć Rezerwat, wystarczy się odwołać do wspomnień dzieciństwa. Tworząc go przez ostanie 2 lata, korzystaliśmy z doświadczeń Adventure Playgrounds i ich metod. O tym jak wygląda przestrzeń i co się tam robi, decydują same dzieci, które w sposób naturalny i niewymuszony ze sobą współpracują. Mają dostępne narzędzia, materiały budowlane itp. Nad bezpieczeństwem czuwają Strażnicy Zabawy (Playworkers), którzy starają się jak najmniej ingerować w nią samą. Rezerwat Dzikich Dzieci to przestrzeń podzielona na strefę ŚCISŁĄ – dostępną tylko dla dzieci powyżej 7 lat i na OTULINĘ – dostępną dla młodszych dzieci i ich rodziców/opiekunów. W każdą sobotę i niedzielę (dni rodzinne) 2019 możesz przyjść na Dolnej Panny Marii 8 i zobaczyć, jak działa Rezerwat (nie zapomnij zabrać ze sobą dziecka).
O – 61 Ruch to zdrowie – aktywizacja fizyczna dzieci i młodzieży na terenie skateparku przy ul. Rusałka w Lublinie 155920 zł Obecnie coraz więcej młodych osób spędza czas wolny przed ekranem komputera, telefonu lub telewizora. Celem projektu jest zmiana tych postaw, czyli aktywizacja ruchowa dzieci i młodzieży dzięki warsztatom jazdy na deskorolce, rowerze BMX, rolkach oraz hulajnodze, które odbywać się będą na nowo powstałym skateparku przy ul. Rusałka w Lublinie. Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. Pierwszy z nich to prowadzone przez 2 do 3 miesięcy w szkołach i przedszkolach prelekcje dotyczące zalecanej dawki aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, bezpiecznego korzystania ze skateparku oraz ww. urządzeń sportowych. Na drugi etap składać się będą prowadzone od wiosny do jesieni warsztaty dla grup 10 i 20-osobowych. Projekt realizuje wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zalecanej dziennej dawki ruchu dla osób do 17. roku życia i powyżej.
O – 62 Aktywny Lublin 300000 zł Projekt zakłada zwiększenie aktywności mieszkańców Lublina poprzez zaoferowanie im bezpłatnie aktywności rowerowych. Do wybodu będą jednodniowe wycieczki rowerowe (organizowane w weekendy), imprezy integracyjne, sportowe wydarzenia kolarskie oraz szkolenie sportowe dla dzieci i młodzieży. Co ważne projekt zakłada integrację z osobami niepełnosprawnymi poprzez zakup rowerów umożliwiających podróż z wózkiem oraz tandemu do wycieczek z osobą niewidomą oraz środki na szkolenie sportowe takich osób. Rowery będzie można wypożyczyć w ramach istniejącej wypożyczalni.
O – 63 Pokochaj Bieganie w Lublinie! 300000 zł Projekt Pokochaj bieganie w Lublinie! adresowany jest do każdej osoby, dla której ważna jest aktywność fizyczna. Celem głównym projektu jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Lublina (zarówno dorosłych jak i dzieci) do systematycznej aktywności fizycznej. Zadanie realizowane będzie dwutorowo – poprzez prowadzenie systematycznych treningów biegowych oraz organizację cyklu biegów na zmiennych dystansach 5 i 10 kilometrów – dla dorosłych oraz na dystansach od 50 do 1000 m dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy po ukończeniu biegów otrzymają atrakcyjny element wyposażenia biegacza, przydatny także podczas indywidualnych treningów.
O – 66 Rezerwat Dzikich Dzieci na Rusałce – budowa stałej lokalizacji 1200000 zł Pierwszy i jedyny w Polsce Przygodowy Plac Zabaw (Adventure Playground) działa już trzeci sezon w ogrodzie przy Dolnej Panny 8 i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i całych rodzin (ponad 5500 odwiedzin w sezonie). Aktualna lokalizacja wkrótce będzie niedostępna ze względu na inne plany zagospodarowania. Szansą na pozostanie Rezerwatu Dzikich Dzieci w tej okolicy jest lokalizacja na Rusałce i wpisanie go w plany rewitalizacji tego terenu. Aby Rezerwat mógł się rozwijać np. w kierunku funkcjonowania całorocznego (tak jak w Wielkiej Brytanii) wymaga inwestycji w teren, który został zaproponowany przez władze miasta jako docelowa, stała lokalizacja (działka miejska na Rusałce). Przede wszystkim są to koszty ogrodzenia, urozmaicenia rzeźby terenu, wykonania nasadzeń (których tam brak). Wszystkie te działania a szczególnie ogrodzenie są konieczne i muszą być przeprowadzone z dbałością o ich wpływ na krajobraz Rusałki, która ma być docelowo przestrzenią rekreacyjną dla Lublinian.
O – 67 AP MOTOR LUBLIN – Razem Budujemy Przyszłość – budowa budynku klubowego. 1200000 zł Akademia Piłkarska Motor Lublin trenuje na co dzień, na boiskach przy ul. Rusałka, które są w bardzo złym stanie i nie spełniają podstawowych warunków użytkowania. Młodzi zawodnicy w obecnej sytuacji nie mają możliwości skorzystania z pomieszczeń higieniczno – sanitarnych. Z myślą o poprawieniu standardów bytowych chcemy wybudować nowoczesny budynek klubowy o wymiarach ok. 400m2, w którym znajdą się pomieszczenia klubowe, pokój trenerów, sala konferencyjna, szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym. Nowy budynek umożliwi młodzieży z całego Lublina trenowanie w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach.
O – 68 Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek – modernizacja infrastruktury drogowej 1200000 zł Przedmiotem projektu jest modernizacja infrastruktury drogowej południowych dzielnic Lublina: 1) Abramowice: ulepszenie nawierzchni ul. Podleśnej betonem asfaltowym, 2) Dziesiąta: remont chodników w ul. Leśnej, Pułaskiego i Słowackiego; progi zwalniające na ul. Zegadłowicza; zakup ławek, stojaków na rowery oraz innych elementów małej architektury i ich montaż na terenie dzielnicy, 3) Głusk: wykonanie nawierzchni drogi dojazdowej od ul. Głuskiej wzdłuż muru kościoła oraz ciągu pieszego w kierunku mostu na Czerniejówce, 4) Kośminek: remont nawierzchni ulic: Bukowa, Czereśniowa, Jesionowa, Grunwaldzka, Robotnicza, Garbarska, Długa; oświetlenie przy mostach na Czerniejówce. W płd. dzielnicach Lublina znajduje się wiele ulic o zniszczonej nawierzchni, nie zapewniających bezpiecznego korzystania. Wspólny projekt 4 dzielnic wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą mieszkać w uporządkowanym, estetycznym otoczeniu i w bezpieczny sposób korzystać z infrastruktury drogowej
O – 69 Rewitalizacja Doliny Czechówki przy ulicy Puławskiej 1200000 zł W ramach Budżetu Zielonego 2018 (projekt Zielony Blok Kultury) zlecono wykonanie koncepcji rewitalizacji działki w dolinie Czechówki. Koncepcja ta zawiera wytyczne i zakres prac rewitalizacyjnych do wykonania zanim przystąpi się do projektów zagospodarowania. Są to prace polegające na oczyszczeniu terenu z gruzu i odpadów wywożonych tam przez lata oraz prace ziemne polegające na odtworzeniu kształtu suchego zbiornika, wynikające z Programu małej retencji obejmującego dolinę Czechówki. Zaproponowane koncepcje zagospodarowania terenu (możliwe do realizacji po wykonaniu prac rewitalizacyjnych) dają rozmaite możliwości rekreacyjnego użytkowania terenu głównie przez mieszkańców (np. jeziorko, plaża, miejsca do piknikowania czy naturalne place zabaw) ale również przez okoliczne szkoły i przedszkola (zielone sale wykładowe). Takie przygotowanie umożliwi także inicjatywy, na które zaniedbanie i podmokły charakter terenu nie pozwoliły np.: Rezerwat Dzikich Dzieci czy Bike Park składane w 2018r.
O – 70 Tężnie solankowe- inhalacja Lubelskich Dzielnic Rury, Czuby Pn i Pd i Czechów Pn i Pd 1200000 zł Tężnie solankowe służą osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, dolegliwościami pulmunulogicznymi pomagają w schorzeniach dróg oddechowych. Powstają w innych polskich miastach np Warszawa, Łódź, Tychy, Rybnik ostatnio także Puławy. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a po realizacji teren wokół tężni przyciąga tłumy. Innowacyjność tego ekoprojektu jest zakotwiczona w ogólnoświatowych trendach. Tężnia to z jednej strony miejski inhalator a z drugiej odpowiedź na potrzeby związane przystosowaniem miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatycznych.
O – 71 Ławka do karmienia i przewijania dzieci 108000 zł Specjalna ławeczka z przewijakiem i zadaszeniem postawiona w miejscu publicznym zapewniłaby intymne miejsce do karmienia niemowlaków. Mamy nie musiały by się”chować” aby nakarmić swoje pociechy gdyż miały by do tego specjalne miejsce przeznaczone tylko dla nich.
O – 73 Budowa chodników i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Orkana 1200000 zł Budowa chodnika wzdłuż ulicy Orkana po stronie osiedla Łęgi od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do przejścia podziemnego pod ul. Orkana, remont chodnika po stronie osiedla Błonie i budowa ścieżki rowerowej na odcinku od wjazdu w ulicę Kawaleryjską do przejścia podziemnego pod ul. Orkana na wysokości Biedronki.
O – 74 Remont ulic osiedla Błonie; założenie świateł na przejściu przez ul. Jana Pawła II w pobliżu ul. Watykańskiej 1200000 zł 1/ Remont miejskich ulic położonych na osiedlu „Błonie”: Husarskiej, Hetmańskiej, Dragonów, Szaserów, Herbowej. 2/ Założenie świateł na przejściu przez ul. Jan Pawła II w pobliżu ul. Watykańskiej
O – 75 Zajęcia Kulturalne Hajdów-Zadębie 20000 zł Dzielnica Hajdów – Zadębie jest jedną z najbardziej pomijanych dzielnic w mieście jeżeli chodzi o dostęp do kultury i różnorodnej oferty kulturalnej. Oprócz szkoły nie ma tu żadnego ośrodka, który mógłby zaspakajać potrzeby kulturalne mieszkańców dzielnicy, które na pewno są. Z ankiety, którą zorganizowałam wśród mieszkańców dzielnicy jasno wynika, że jest duża potrzeba zorganizowania miejsca spotkań mieszkańców, w którym będą rozwijać swoje zainteresowania i pasje lub spróbować zorganizować takie miejsce lub chociaż cykl zajęć i ciekawych spotkań. [Link do ankiety poniżej] Projekt zakłada zorganizowanie różnego rodzaju zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych: np: plastyczne, muzyczne, taneczne, wokalne, teatralne.
O – 76 Czechów – aktywnie i zdrowo – piłka nożna dla najmłodszych 265000 zł Projekt aktywizacji sportowej dzieci w wieku 3-12 lat mieszkających na terenie dzielnicy Czechów Północny.Projekt zakłada prowadzenie bezpłatnych zajęć sportowo rekreacyjnych skierowanych do uczniów przedszkoli i szkół podstawowych z dzielnicy Czechów Północny. Zajęcia będą prowadzone z piłki nożnej.Zostaną także zorganizowane turnieje i bezpłatne półkolonie podczas wakacji. Każde dziecko zostanie wyposażone w sprzęt sportowy potrzebny do treningów piłki nożnej.
O – 77 Aktywny Przedszkolak 300000 zł Projekt zakłada realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów i studentów mieszkających w Lublinie. Zajęcia odbywać się będą wciągu dwóch semestrów: letni (15 tygodni – od lutego do czerwca) i zimowy (10 tygodni – od października do grudnia). Na projekt złoży się minimum 40 jednostek treningowych w tygodniu (40 x 45 min) w różnych dyscyplinach sportowych. Najistotniejszym elementem projektu jest promocja Miasta Lublin jako atrakcyjnego dla młodych osób mieszkających w Lublinie. Dzięki projektowi uczniowie i studenci będą mogli podnieść swoje umiejętności sportowe i realizować własne pasje. Jest to także popularyzacja sportu jako bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu oraz integracja młodego pokolenia uczniów i studentów mieszkających w Lublinie.
O – 78 Aktywna Wieniawa 300000 zł Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych osób, zgłoszony zostaje projekt Aktywna Wieniawa, który zakłada realizacje zajęć sportowych w Lublinie na dzielnicy Wieniawa. W ramach projektu zostanie zorganizowane przez okres 25 tygodni przynajmniej 10 zajęć sportowych min. cztery razy w tygodniu po 45 minut – z wyłączeniem okresu wakacyjnego oraz wypadających w tym okresie dni świątecznych, na obiektach sportowych w dzielnicy Wieniawa. Młodzi mieszkańcy Lublina od lat pokazują, że są zainteresowani uczestnictwem w różnych formach aktywności fizycznej i licznie uczestniczą w dodatkowych zajęciach sportowych. Dzięki projektowi Aktywna Wieniawa będą mogli dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Młode osoby otrzymają bezpłatną możliwość korzystania z zajęć sportowych, dzięki czemu Lublin będzie kojarzony z miastem przyjaznym dla nich.
O – 79 Aktywny Lublin 300000 zł Projekt, który chcemy kontynuować w roku 2020, funkcjonuje w Lublinie od kilku lat i cieszy się ogromną popularnością – obecnie z zajęć sportowo-rekreacyjnych Lublinianie korzystają regularnie. Kontunuacja zakłada realizację treningów z instruktorami od lutego 2020 do końca listopada 2020 r. W przyszłorocznym projekcie zrealizujemy minimum 750 bezpłatnych 45 minutowych jednostek treningowych. Zajęcia sportowe będą skierowane do osób w różnym wieku, począwszy od zajęć realizowanych z myślą o najmłodszych, przez zajęcia fitnessu, treningu funkcjonalnego, aquaaerobicu dla osób dorosłych, aż do szachów i gimnastyki dla osób starszych. Zajęcia będą realizowane w obiektach sportowych zlokalizowanych w dzielnicy Za Cukrownią (obiekty MOSiR, Szkoły Podstawowej nr 20, obiekty komercyjne spełniające wymogi prowadzenia w nich zajęć). Za udział w zajęciach nie będzie pobierana żadna opłata.
O – 80 Aktywny Konstantynów 300000 zł Projekt zakłada realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów i studentów mieszkających w Lublinie. Zajęcia odbywać się będą wciągu dwóch semestrów: letni (15 tygodni – od lutego do czerwca) i zimowy (10 tygodni – od października do grudnia). Na projekt złoży się minimum 40 jednostek treningowych w tygodniu (40 x 45 min) w różnych dyscyplinach sportowych. Najistotniejszym elementem projektu jest promocja Miasta Lublin jako atrakcyjnego dla młodych osób mieszkających w Lublinie. Dzięki projektowi uczniowie i studenci będą mogli podnieść swoje umiejętności sportowe i realizować własne pasje. Jest to także popularyzacja sportu jako bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu oraz integracja młodego pokolenia uczniów i studentów mieszkających w Lublinie.
O – 81 L.S.M. – Lubelska Stolica Muzyki, dzielnicowy koncert artystów wywodzących się z OS. „LSM” dla mieszkańców 165000 zł Inicjatywa kulturalna o charakterze dzielnicowym, przeznaczona dla mieszkańców w każdym wieku z dzielnicy Rury oraz innych dzielnic. Koncert ma być darmowy, artystycznie odwoływać się do dziedzictwa kulturalnego OS. LSM oraz lubelskich artystów wywodzących się z tej części miasta takich jak Grupa Chonabibe, Junior Stress a także inni mniej znani piosenkarze, Street`artowcy, kuglarze, animatorzy kultury. Od wczesnych godzin popołudniowych konkursy, zabawy dla dzieci i młodzieży, piłkarskie mecze osiedlowe, warsztaty dla dzieci i seniorów, dmuchańce, moduł edukacyjny (konkurs wiedzy o LSM) i na finał ok godz 19 koncert główny.