Budżet Obywatelski 2019: zmniejszamy zadłużenie Lublina!

No Comments

Budżet obywatelski 2019. Projektem pod nazwą „Zmniejszenie zadłużenia miasta” liczymy na wywołanie dyskusji publicznej nt. zadłużenia miasta, na edukację mieszkańców w zakresie kondycji finansowej. Poza spłatą części zadłużenia, realizacja projektu polega na umieszczeniu na budynku ratusza „zegara długu”.

Według danych zamieszczonych w BIPie, oficjalny dług Lublina wynosi 1,45 mld zł. Jak wynika z danych opublikowanych na portalu jawnylublin.pl, tylko w zeszłym roku zapłaciliśmy 33,7 mln zł tytułem obsługi zadłużenia – czyli samych odsetek (w tym odsetki od kredytów 30 mln zł oraz odsetki od obligacji 3,7 mln zł). W tym roku ma to być już 35 mln zł.

Projekt dotyczy spłaty (nadpłaty) zadłużenia (kredytu) miasta Lublin w kwocie 290 000 zł. Chodzi o zadłużenie generujące największe koszty. Wybór konkretnego kredytu/pożyczki lub innych elementów zadłużenia zostanie dokonany przez Skarbnika miasta. Informacja na ten temat zostanie opublikowana na stronie internetowej urzędu miasta.

Drugie działania dotyczy wykonania (lub zakupu) „zegara długu” – elektronicznej tablicy, która będzie
pokazywać mieszkańcom:
-aktualne zadłużenie miasta,
-zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lublina (wg liczby mieszkańców na dzień 1 stycznia każdego roku)
-planowną zmianę zadłużenia w bieżącym roku.

„Zegar długu” zostanie umieszczony na budynku Ratusza (lub w razie niemożności w innym reprezentatywnym miejscu, uzgodnionym z autorem projektu) w miejscu widocznym dla przechodniów.

Poniżej pełna treść zgłoszonego projektu:

Prezes zarządu Fundacji Wolności. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (2009). Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin w latach 2014-2016.

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy